THELMA

• Francúzsko
  • Dánsko
  • Švédsko

Až keď sa Thelma zamiluje zistí, čo všetko dokáže.

Krehká Thelma práve nastúpila na vysokú školu. Aj napriek veľkej snahe jej rodičov kontrolovať každý jej krok prvýkrát skúša nezávislosť a vír študentského života. Keď sa však zamiluje do krásnej spolužiačky Anjy, začnú sa v jej okolí diať nevysvetliteľné a desivé veci a Thelma s hrôzou zisťuje, že ich príčinou je možno ona sama. Uhrančivý thriller o najtemnejších ľudských túžbach, rodinných prekliatiach a zakázanej láske natočil jeden z najtalentovanejších škandinávskych tvorcov súčasnosti - Joachim Trier.
Joachim Trier (1974)
Joachim Trier je medzinárodne úspešný režisér a scenárista. Kritikmi uznávané a cenami oceňované filmy Repríza (2006) a Oslo, 31. august (2011), ktoré obidva napísal spolu s Eskilom Vogtom, sa premietali na niekoľkých medzinárodných festivaloch, okrem iného v Cannes, Sundance, Toronte, Karlovych Varoch, Göteborgu, Miláne a Istanbule, a získali tu tiež mnoho ocenení; Oslo, 31. august bol v roku 2011 vybratý do súťaže Un Certain Regard na filmovom festivale v Cannes a v roku 2013 bol nominovaný na cenu Cézar ako najlepší zahraniční film. Repríza získala v roku 2007 ocenenie Amanda (najprestížnejšia nórska filmová cena) ako najlepší film, najlepšia réžia a najlepší scenár. V amerických kinách film predstavila spoločnosť Miramax. V roku 2006 sa snímka stala nórskym kandidátom na Oscara v kategórii Najlepší zahraniční film. Ako „vynikajúci prirodzený talent“ zaradili v roku 2013 New York Times Triera medzi 20 výrazných režisérov súčasnosti. S rodinnou drámou Hlasnejší ako bomby (2015) vstúpil na pole anglicky hovorených filmov a prvýkrát sa objavil v hlavnej súťaži na festivale v Cannes. Thelma, jeho doteraz posledné spoločné dielo s Vogtom, je jeho štvrtým filmom.

• Réžia: Joachim Trier
  • Scenár: Eskil Vogt
  • Kamera: Jakob Ihre
  • Strih: Olivier Bugge Coutté
  • Hudba:
  • Hrajú: Eili Harboe, Kaya Wilkins, Henrik Rafelsen, Ellen Dorrit Petersen a ďalší.

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> THELMA