ČERVENÁ KORYTNAČKA

cervena korytnacka web

Michael Dudok de Wit

• Francúzsko

Animovaný príbeh bez slov o stroskotancovi na tropickom ostrove, ale aj o živote človeka ako takom.

Príbeh stroskotanca na tropickom ostrove, obývanom korytnačkami a vtákmi, je zároveň univerzálnym príbehom všetkých zásadných okamžikov v živote človeka. O sebapoznaní, láske, rodičovstve aj striedaní generácií hovorí oscarový režisér Michael Dudok de Wit bez slov, oba s pomocou remeselne dokonalej animácie. Magická snímka, zrozumiteľná naprieč generáciami a kontinentami, získala v Cannes Zvláštnu cenu poroty v sekcii Istý pohľad a je prvým počinom kultového japonského študia Ghibli s európskou koprodukciou.
Michael Dudok de Wit (1953)
Michael Dudok de Wit sa narodil a vyštudoval v Holandsku, žije však v Londýne. Režisér, animátor a ilustrátor, ktorého atramentové a akvarelové maľby sú inspirované čínskym a japonským umením, je autorom mnohých ocenených reklám. Šesťminútový film Le moine et le poisson (Mních a ryba, 1994) získal Cézara a bol nominovaný na Oscara. Túto cenu (a dve desiatky ďalších) získal za deväťminútovú drámu Father and Daughter (Otec a dcéra, 2000). Píše a ilustruje knihy pre deti a učí animáciu na umeleckých školách a univerzitách.

• Réžia: Michael Dudok de Wit
  • Scenár: Michael Dudok de Wit, Pascale Ferran