Samba

Olivier Nakache, Eric Toledano

• Francúzsko

filmový klub odporúča: kino Junior Levice
24.6. - streda o 19:00 hod.

Samba sa do Francúzska prisťahoval pred desiatimi rokmi zo Senegalu. Pracuje načierno v rôznych zamestnaniach a dúfa, že čoskoro dostane povolenie k trvalému pobytu. Jeho neradostná rutina sa zmení, keď stretne Alice – manažérku, ktorá trpí syndrómom vyhorenia a dobrovoľníckou prácou sa snaží dať svoj život späť dokopy. Rýchlo medzi nimi vznikne krehké puto. Ich vzťah sa však nestretáva s pochopením okolia: Sambov strýko synovca varuje, že ho žena opustí hneď ako bude psychicky zase v poriadku a Alicini kolegovia jej zasa vyčítajú, že si od klienta neudržala profesionálny odstup.

Hoci dejová línia filmu naznačuje pochmúrnu sociálnu drámu, autori Olivier Nakache a Eric Toledano, ktorí natočili úspešnú snímku Nedotknuteľní, svoje rozprávania často okorenia humorom a iróniou. Problémy hlavného hrdinu Sambu nijak nezľahčujú, ale úspešne sa pritom vyhýbajú obvyklému žánrovému klišé.

podrobnosti o filme: PRESSKIT (.pdf)

Olivier Nakache (1973) a Eric Toledano (1971) filmársky spolupracujú od roku 1995. Stretli sa však, už keď mal Nakache sedemnásť a Toledano devätnásť, v letnom tábore vo Francúzsku. Obaja boli vtedy veľkými fanúšikmi Woodyho Allena a obaja chceli skúsiť filmovú kariéru. Odvtedy vytvorili 4 krátkometrážne a 5 celovečerných filmov, pričom vo svojich dielach často pretáčajú sociálne klišé naruby. Ich najväčším doterajším sú Nedotknuteľní z roku 2011, ktorých celkové tržby sa vyšplhali až na 426 miliónov dolárov.

• Réžia: Olivier Nakache, Eric Toledano
  • Kamera: Stéphane Fontaine