Iné filmové akcie

• Rusko

kino Junior Levice
Vstupné: 1,5-€ na preukaz FK, 3,0-€ bez preukazu

Film Dozvuky je označovaný za jeden z najodvážnejších poľských filmov. Príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami preniesli spoločne s režisérom Władysławom Pasikowskim na filmové plátno tvorcovia ako Paweł Edelman (kamera) ocenený Cézarom a Európskou filmovou cenou za snímku Pianista Romana Polanskeho a Allan Starski (výprava), ktorý má na konte Oscara za Schindlerov zoznam S. Spielberga. Snímka Dozvuky vyvolala v Poľsku búrlivé reakcie, ale odniesla si aj niekoľko národných ocenení. Po boku poľských filmových hviezd si vo filme zahrala aj slovenská herečka Zuzana Fialová.

Film prináša príbeh dvoch bratov. Tichá a pokojná poľská dedina Jedwabne je modelovým príkladom krásy a idylickosti. No pod povrchom ukrýva strašné tajomstvo. Režisér sa podujal vyrozprávať historický príbeh prostredníctvom obyčajných ľudí, nezávisle na politike, prostredníctvom ich elementárnej poctivosti a čestnosti, ale i podlosti a klamstva. “Vždy máme možnosť výberu. Rozhodnutie je iba na nás. Toto je film o takomto rozhodnutí”...hovorí Pasikowski Režisér o filme: „Film Dozvuky (Pokłosie) rozpráva o význame tradície a histórie. Je príbehom o dvoch bratoch, ktorí sú v očiach otca, bratmi „dobrým“ a „zlým“. Príbeh sa odohráva na dedine, v prostredí zachovávania tradičných hodnôt a prísnej morálky. Jeden brat opúšťa rodinný dom a druhý, dom verne stráži. (...)Tichá a pokojná poľská dedina, kde boli bratia vychovaní a ktorá je modelovým príkladom krásy a idylickosti poľskej dediny, ukrýva pod povrchom najstrašnejšie a najtemnejšie tajomstvo – hromadnú vraždu spáchanú na židovských susedoch počas druhej svetovej vojny. Toto je tá temná stránka tohto príbehu, doteraz prehliadaná kinematografiou. Jedna z mála tienistých stránok našej histórie. Film sa pokúsi o nej vyrozprávať prostredníctvom obyčajných ľudí, nezávisle na politike, prostredníctvom ich elementárnej poctivosti a čestnosti, ale i podlosti a klamstva. Vždy máme možnosť výberu. Rozhodnutie je iba na nás. Toto je film o takomto rozhodnutí”...

Foto / trailer /  plagát  (Prístupové heslo Vám na vyžiadanie pošleme e-mailom Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. )

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond

Narodil sa v roku 1959 v Lodži. Je skúsený filmový tvorca. Debutoval V roku 1991 filmom Kroll. Komerčný úspech a popularitu získal filmom Psy (1992). Je autorom zatiaľ jedenástich celovečerných filmov a jedného sci-fi románu. Okrem iného je tiež autorom scenára a dialógov k filmu Andreja Wajdu: Katyň.

• Réžia: Władysław Pasikowsk
  • Scenár: Władysław Pasikowsk