Divoké bytosti južných krajín

Benh Zeitlin

• USA

Vstupné: 1,5-€ na preukaz FK, 2,90-€ bez preukazu

V zabudnutej svojráznej komunite, ktorá žije v bažinatom kraji na brehu mŕtveho ramena rieky a od okolitého sveta ju oddeľuje ochranná hrádza, žije šesťročná Hushpuppy. Jej mama už nežije a jej milovaný otec Wink je divoch, ktorý je stále mimo domova. Osamelá Hushpuppy je odkázaná na spoločnosť polodivej zvery z okolia. Vníma prírodu ako krehké spletivo živých, dýchajúcich vecí, kde celý vesmír funguje tak, aby všetko do seba dokonale zapadalo.

Keď sa po búrke zdvihne storočná voda a obklopí dedinu, otec náhle ochorie a z hrobov vyliezajú a ožívajú divé prehistorické zvieratá. Hushpuppy zistí, že prirodzený poriadok všetkého, čo jej je drahé sa začína rúcať. Zúfalo sa snaží dať svoj svet zase dokopy, zachrániť otca a potápajúcu sa dedinu. Musí ale prežiť nezastaviteľnú katastrofu obrovských rozmerov. Živelný a emotívny, neobyčajne nakrútený film plný fantázie s ekologickým posolstvom je o chudobných, ale šťastných a nebojácnych ľuďoch, ktorí nič nevlastnia. Silný a netradičný príbeh o prežití našiel režisér v divadelnej hre Juicy and Delicious Lucy Alibarovej. Film v dokonalom podaní nehercov (otec Husshpuppy je pekár) a so skvelou hudbou voľne odkazuje na skutočné záplavy spôsobené hurikánom Katrina v New Orleanse (dej sa odohráva na rieke Missisippy v štáte Luisiana). Režisér a kameraman sa stretli v Prahe pri práci pre Jana Švankmajera a nakrútili spolu očarujúci film, ktorý nakoniec vyhral MFF Sundance. Režisér o filme: S veľkou pompou sme pri castingu vybrali Dwighta Henryho z pekárstva cez ulicu a Quvenzhané Wallisovú z honduraskej základnej školy, aby stvárnili naše dve hlavné postavy. Ani jeden z nich nemal s herectvom žiadne skúsenosti, ale keď sa im pozriete do očí, vidíte nebojácnych bojovníkov a je vám jasné, že sú schopní všetkého.(…) A tento princíp som aplikoval na každé svoje rozhodnutie. Vytvoríme umelý vodný priestor? Alebo budeme nakrúcať pri mori? Upravíme nejaké dostupné miesto tak, aby vyzeralo ako ostrov na konci sveta, alebo pôjdeme na koniec sveta? Oblečieme jedenásťročnú tak, aby vyzerala na šesť? Alebo obsadíme šesťročnú? Testovali sme silu tohto príbehu a rodiny, ktorá sa dokázala postaviť všetkým živlom, ktoré ju chceli zničiť.

„Nejzemitější spirituální film za hodně dlouhou dobu. Dojímá bez nejmenší stopy sentimentality.“

Aktuálně.cz

„Celovečerní debut Benha Zeitlina před sebou valí auru ze všech stran chváleného filmu. Poté, co „zboural“ festival Sundance, nenechal chladnými ani diváky v Karlových Varech, kde byl uveden v sekci Horizonty.Divoká stvoření jižních krajin je typickým příkladem filmu, o němž se sice můžou psát stovky odstavců, ale je nutno ho vidět.“

Vratislav Šálek, Filmserver

BENH ZEITLIN

(nar. 1982). Režisér, skladateľ, animátor a zakladajúci člen nezávislej skupiny filmových tvorcov Court 13. Zatiaľ nakrútil ocenené krátke filmy Egg, Origins of Electricity, I Get Wet a Glory at Sea. Zeitlinov celovečerný debut získal Veľkú cenu poroty na festivale Sundance 2012 a Zlatú kameru pre najlepší debut na MFF Cannes 2012.

• Veľká cena MFF Sundance 2012
  • a Zlatá kamera na MFF Cannes 2012 pre najlepší debut.

• Réžia: Benh Zeitlin
  • Scenár:  Lucy Alibar, Benh Zeitlin
  • Strih: Crockett Doob, Affonso Gonçalves
  • Hudba: Dan Romer, Benh Zeitlin
  • Hrajú: Quvenzhané Wallis, Dwight Henry, Jonshel Alexander, Marilyn Barbarin, Kaliana Brower, Joseph Brown, Nicholas Clark, Henry D. Coleman a další.