ZÁZRAK

• Česká republika

Vstupné: 1,5-€ na preukaz FK, 2,90-€ bez preukazu

PROJEKT 100

Dievčatá majú štrnásť, pätnásť rokov a zažili viac ako väčšina dospelých. Záškoláctvo, úteky z domu, prostitúciu, drogy, život na ulici, a osudové lásky, aj keď sú ešte deti. Majú neúplné rodiny a zbabrané životy… Takých ako ony sú polepšovne plné.

Ela má detskú tvár a telo, ktoré napriek veku pôsobí veľmi žensky. V prvý večer keď ju matka privedie do polepšovne sa musí postaviť na improvizované pódium a je podrobená tzv. verejnej spovedi. Zistíme, že mala tridsaťročného frajera Robyho, s ktorým sa stretávala a u ktorého po úteku z domu žila. Ela ho miluje, ale nemôže sa s ním kontaktovať. Počas silvestrovskej diskotéky sa rozhodne z polepšovne ujsť.
Režisér o filme: „Rád odkrývam nové životy, iné životy. Zamýšľam sa nad ich zmyslom a hľadám ich hodnotu. Inšpiráciou pre film bol príbeh dievčaťa, ktoré som stretol. Bolo ešte dieťaťom, ktorému sa zrútil celý svet. Stratilo všetko, čo malo rado, čo patrí k detstvu – diskotéky, detské sny a svoju prvú lásku. Začínalo žiť život, na ktorý nebolo pripravené… Chcel som vidieť život tejto dievčiny taký, aký je… Žiť jej život s jej malým tajomstvom, v plnej jednoduchosti a obyčajnosti… Chcel som byť blízko pri nej.“
Ela – Michaela Bendulová sa narodila v roku 1993 v Rožňave. Autori filmu ju objavili v re-edukačnom centre. Po takmer dvojročnom hľadaní hlavnej predstaviteľky ju režisér Juraj Lehotský našiel medzi chovankyňami polepšovne ako ideálnu herečku pre postavu Ely. Jej  osobná skúsenosť  života v neľahkom prostredí  jej pomohla stvárniť túto postavu s prirodzenosťou a ľahkosťou.
JURAJ LEHOTSKÝ
Nar. 17.9. 1975 v Bratislave. V rokoch 1990 –1994 vyštudoval strednú umelecko – priemyselnú školu, odbor fotografia v Bratislave. V rokoch 1995 – 2000 študoval na Vysokej škole muzických umení odbor réžia dokumentárneho filmu. Nakrútil niekoľko úspešných krákometrážnych filmov.
Výber z filmografie:
Dlhometrážne filmy: 2008 Slepé lásky, 2012 Zázrak
Vybrané ocenenia: Slepé lásky: CICAE Cena artových kín – 40. Directors‘ Fortnight, Cannes 2008, Národná nominácia na cenu Americkej filmovej akadémie v kategórii najlepší cudzojazyčný film 2008; Nominácia na Cenu za najhodnotnejší dokumentárny film roka, Ocenenia Cinema for Peace, Berlinale 2009; Zlatá tajga 7. Filmový festival Spirit of Fire Chanty-Mansijsk 2009; Zlaté oko za najlepší dokumentárny film 4. Zürich Film Festival 2008; Cena FIPRESCI 10. Filmový festival Motovun 2008; „Objav roka“ – Zvláštne uznanie poroty 5. MFF Reykjavík 2008; Grand Prix Cinessonne 10. Festival európskeho filmu v Essonne 2008; Zvláštne uznanie v kategórii Dokumentárny film 6. FIICO Medzinárodný filmový festival Mexico City; Cena za originalitu a inovatívnu réžiu 3. Emotion Pictures Festival, Atény 2009; Cena divákov pre najlepší dokumentárny film 20. Filmový festival Terst 2009; Najlepší dokumentárny film 9. festival „Songes d’une nuit“ v Paríži 2008; Najlepší romantický dokument Ceny Fringe Report 2009; Slovenský film roka Kinema film roka 2008; Zvláštna cena za prínos slovenskej kinematografii Asociácia slovenských filmových klubov 2000; Národná filmová cena IGRIC 2009; Slnko v sieti nejlepší film za rok 2008 a 2009; najlepší dokumentárny film, najlepšia réžia, najlepší scenár, najlepší strih, najlepší zvuk.

• Réžia: Juraj Lehotský
  • Scenár: Marek Leščák, Juraj Lehotský
  • Kamera: Noro Hudec, ASK
  • Strih: Marek Šulík