TRETÍ KONIEC PALICE

Jaro Vojtek

Slovensko

o 19:00 hod. filmový klub Otáznik_kino Junior Levice

Štyri príbehy z rómskych osád na Spiši. Film o nádeji, veľkých snoch a malých víťazstvách.

Inakosť v inakosti. Čo znamená byť iný v komunite, ktorá je sama osebe vyčlenená zo spoločnosti? Dokument sleduje osudy Rómov, ktorí sa stali minoritou v minoritnej spoločnosti. Queer Rómovia a Rómky hľadajú svoj životný priestor a snívajú o práci v zahraničí. Beznohý otec piatich detí túži po invalidnom vozíku. Rómska babka obetuje svoj život za zdravie svojho milovaného vnuka. Podarí sa Emilovi, ktorý uveril v Boha, zachrániť svojho syna pred alkoholom ? Štyri príbehy zo slovenských rómskych osád majú za ambíciu prelomiť predsudky medzi rómskou komunitou a bielou majoritou. Film v štyroch poviedkach LIST, SESTRY, CESTA, MODLITBA rozpráva príbehy, JARA / už ako 10 ročný prišiel o nohu, viac ako 35 rokov nesie svoj život na starých drevených barlách, túži len po jednom, starom invalidnom vozíku, 4 roky žije aj s rodinou bez elektriny, v neľudských podmienkach pár kilometrov od mesta Spišská Nová Ves, v osade Zabijanec Rudňany, píše sa rok 2023. Príbeh DÁVIDA, ADRIÁNA a DOMINIKA, ktorí sa cítia byť viac ženami, poukazuje na inakosť v rómskej osade Richnava. Babka JARKA, ktorá nadovšetko miluje svojho 13 ročného vnuka MAROŠA, sa mu snaží pomôcť v jeho neľahkej zdravotnej situácií, chlapec sa totiž narodil bez konečníka, babka rok, čo rok absolvuje vyšetrenia v Prahe, s nádejou, že chlapca budú onedlho operovať. EMIL, je bývalý alkoholik, sedel aj vo väzení, hovorí, že BOH ho zmenil a ukázal mu krajšiu cestu ako kráčať životom. Zrkadlo mu nastavuje jeho 20 ročný syn, ktorý je presne ako ON v mladých rokoch, nepracuje, zanedbáva rodinu a všetky peniaze minie na alkohol. Emil vie, že slovom nič nezmôže, snaží sa byť príkladom. Lokácie nakrúcania: Lomnička, Rakúsy, Letanovce, Spišská Nová Ves, Rudňany Zabijanec, Hájik časť Spišskej Novej Vsi, Košice, Praha.
Vybrané ocenenia: 2023: Cena za najlepší film z vyšehradského regiónu – 27. Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Ji.Hlava (Česko).
Biografia režiséra:
Jaro Vojtek (1968, Žilina, Slovensko) – absolvoval Filmovú a televíznu fakultu VŠMU v Bratislave v odbore réžie dokumentárneho filmu. Od roku 1993 nakrútil niekoľko krátkych a stredometrážnych filmov. Jeho dlhometrážny dokumentárny debut s názvom My zdes (2005) bol uvedený na MFF v Karlových Varoch. Jeho druhý dlhometrážny dokument Hranica (2009) bol národnou nomináciou na Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Nasledovali filmy Cigáni idú do volieb (2012) a dlhometrážny hraný debut Deti (2014). Za dokumenty Tak ďaleko, tak blízko (2014) a Raj na zemi (2019) získal národnú filmovú cenu Slnko v sieti. Jeho posledné dva filmy – dokumenty Turnus (2022) a Tretí koniec palice (2023) – mali svetovú premiéru na MFDF Jihlava. Vojtek sa ako režisér podieľal i na niekoľkých televíznych dokumentárnych cykloch a seriáloch. Napríklad Slovenské kino (2014), Sezóna za vodou (2016), Zrod divadla (2019), Pandémia SK (2021), Metropola (2021), či ŠTB: Prísne tajné (2022). V roku 2012 sa stal laureátom Krištáľového krídla v oblasti divadlo a audiovizuálne umenie.
Filmy (len dlhometrážne pre kiná):
2005: My zdes – dokumentárny
2008: Hranica – dokumentárny
2012: Cigáni idú do volieb – dokumentárny
2014: Deti – hraný
2014: Tak ďaleko, tak blízko – dokumentárny
2019: Raj na zemi – dokumentárny
2022: Turnus – dokumentárny
2023: Tretí koniec palice – dokumentárny
Realizáciu tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond

Originálny názov: Tretí koniec palice
Tvorcovia:
Réžia: Jaro Vojtek
Námet a scenár Marek Leščák, Jaro Vojtek
Kamera: Ivo Miko
Strih: Rado Dúbravský
Producenti: Tomáš Slebodník, Juraj Baláž
Krajina pôvodu: Slovensko
Rok výroby: 2023
Minutáž: 89 min.
Jazyková verzia: slovensky, česky, rómsky so slovenskými titulkami
Nosič: DCP, MP4
Žáner: dokumentárny
Účinkujú: Jaroslav Horváth, Jarmila Kotlárová, Maroš Kotlár, Adela Polhošová, Emil Polhoš, Dávid Klempár, Adrián Kotuľák, Dominik Pokuta, Igor Horváth, Marek Horváth, Marián Sivoň, Helena Poláková, Ján Trachta a ďalší.