ROZCHOD NADERA A SIMIN

Asghar Farhadi

• Irán

projekt 100

Strhujúca manželská dráma zo súčasného Iránu prináša univerzálny príbeh o tom ako fatálne dokážu ľudské osudy a rodinné vzťahy ovplyvniť spoločenské predsudky a prísny právny systém. Manželská dvojica, Nader a Simin, stoja pred životným rozhodnutím, ktoré ovplyvní nielen ich vzťah, ale predovšetkým budúcnosť ich dcéry Termeh.

Simin chce odísť z Iránu, Nader sa však tejto myšlienke bráni, pretože sa chce postarať o chorého otca. Simin sa rozhodne požiadať o rozvod. Všetko sa však veľmi skomplikuje, keď sa na Nadera začnú sypať problémy s domácnosťou a starostlivosťou o dcéru a otca, až sa dostane do konfliktu so zákonom. Termeh všetko vníma a neodsudzuje, ale jej pohľad súdi. Čo malo byť len skúškou vzťahu sa zmení na skutočnú drámu. Mimoriadne sugestívna a medzinárodne zrozumiteľná rodinná dráma zo súčasného Iránu prekonáva geografické i kultúrne hranice.

Režisér o filme: Pro íránské diváky je pravděpodobně snadnější navázat s filmem plný vztah. Znalost jazyka, ale také kontextu a společenské struktury, v níž se příběh odehrává, umožňuje být otevřený i k méně evidentním interpretacím. Avšak srdcem filmu je portrét manželství, páru hlavních postav. A manželství je vztahem mezi dvěma lidmi, často oproštěný, nezávislý na konkrétním čase a konkrétní společenské situaci. Podstata lidských vztahů je nezávislá na místě či kultuře. Odehrávají se přece ve všech podmínkách, ve všech moderních společnostech a to ony rozhodují o tom, jak současný svět vypadá. Proto si myslím, že téma filmu samo o sobě má vliv na to, že je film široce přístupný, mimo geografické, kulturní nebo jazykové hranice. (z rozhovoru pre Literární noviny)

ASGHAR FARHADI sa narodil v r. 1972 v Isfaháne (Irán) a vyštudoval divadelnú réžiu na Teheránskej univerzite. Začínal nakrúcať filmy na 8mm a 16mm kameru ako člen Isfahánskej spoločnosti mladých filmárov a prešiel k písaniu hier a scenárov pre televíziu. Jeho celovečerným debutom bol film Tanec v prachu a nasledovalo Krásne mesto. Jeho film O Elly, ktorý je podľa viacerých zahraničných kritikov majstrovský dielom, prináša príbeh o skupinke mladých ľudí, ktorí si vyšli na výlet ku Kaspickému moru, no ich cesta sa končí tragicky. Snímka získala Strieborného medveďa na 59. Berlinale. Farhadiho najnovšia snímka zožala veľké množstvo medzinárodných ocenení.

• Réžia: Asghar Farhadi
  • Scenár: Asghar Farhadi
  • Kamera: Mahmoud Kalari
  • Strih: Hayedeh Safiyari