Projekt Frankenstein

• Nemecko
  • Rakúsko

2010

Istý mladý režisér kedysi dávno splodil dieťa, no nikdy sa nedozvedel, čo sa s ním stalo. Sedemnásťročný Rudi sa po rokoch v detskom domove vracia domov s nádejou, že ho rodina prijme. Dúfa, že matka mu poskytne pochopenie, lásku a najmä odpoveď na to, kto je jeho otcom. Zistí, že doma vôbec nie je vítaný. Rudi sa náhodou ocitne na hereckom konkurze, kde režiséra očarí chlapcova nevinnosť. Rudiho dobré úmysly však čoskoro prekazí otrasná udalosť. Začnú ho stíhať za vraždu a režisér pochopí, že tento zvláštny tichý chlapec je jeho vlastný obludný výtvor. Je presvedčený, že nemá na výber, a rozhodne sa chlapca sprevádzať na brutálnej ceste, z ktorej niet návratu, a dúfa, že tak obaja nájdu vykúpenie.

Hlavní hrdina sedmnáctiletý Rudi se vrací po letech domů a doufá, že u matky nalezne lásku i odpověď na to, kdo je jeho otcem. Není tam ale vítán a jen shodou okolností se ocitne na konkursu, kde známý filmový režisér hledá nové tváře pro svůj film. Tichý a zvláštní mladík tvůrce zcela ohromí. Ale strašná událost, která následuje, změní všechny plány a Rudi se stane monstrem na útěku – hledaným vrahem. Režisér po chlapci pátrá a přitom odhaluje dávno skrývané tajemství: Rudi je jeho syn, jeho vlastní obludný výtvor. Oba čeká společná cesta, společné vykoupení…
Film inspirovaný gotickým románem spisovatelky Mary Shelleyové Frankenstein /1818/ natočil uznávaný maďarský herec, divadelní a filmový režisér Kornél Mundruczó, který si ve filmu také zahrál postavu režiséra.
Strhující, výtvarně působivý film o nutné zodpovědnosti za své činy, o rebelství vůči společnosti i o nevyhnutelnosti osudu se odehrává v současném Maďarsku v době Vánoc, kdy se osudy všech hrdinů propojují. (oficiální text distributora)

• Réžia: Kornél Mundruczó
  • Scenár: Yvette Bíró, Kornél Mundruczó
  • Kamera: Mátyás Erdély
  • Strih: David Jancsó
  • Hudba:
  • Hrajú: Rudolf Frecska Kornél Mundruczó Lili Monori Kitty Csíkos Miklós Székely B.)

Zvláštne uznanie – Filmfest Mníchov 2010 Zvláštne uznanie / Ostrava Kamera Oko 2010 Zvláštna cena poroty – Sarajevo Film festival 2010

maj_2024
Máj 2024