MATTHIAS A MAXIME

MM poster small

Xavier Dolan

• Kanada

Matthias a Maxime sú už od detstva nerozlučnými kamarátmi. Keď sú však počas natáčania študentského filmu vyzvaní, aby sa pobozkali pred kamerou, všetko sa náhle zmení. Môže jeden bozk zmeniť váš život?

Matthias a Maxime sú už od detstva nerozlučnými kamarátmi. Keď sú však počas natáčania študentského filmu vyzvaní, aby sa pobozkali pred kamerou, všetko sa náhle zmení. Zdanlivo nenarušiteľné puto je zneistené pochybnosťami, aké city k sebe v skutočnosti prechovávajú. Dvaja muži s tridsiatkou na krku si musia položiť zásadnú otázku – ako správne žiť svoj život? Kde je ich miesto? Najnovší film úspešného kanadského režiséra Xaviera Dolana je drámou o priateľstve, láske a hľadaní skutočných emócií.
Biografia režiséra:
Xavier Dolan
(20. 3. 1989 Montreal, Québec, Kanada)
Niekedy ho nazývajú zázračným dieťaťom québeckého filmu, pretože aj keď je v Québecu silná tradícia autorských režisérov, len málokto z nich dokázal v takom mladom veku toľko, čo Dolan. Jeho debut Zabil som svoju matku (2009) získal cenu Medzinárodnej konfederácie umeleckého a esejistického filmu (CICAE) v Cannes a následne koloval a vyhrával na troch desiatkach ďalších festivalov. Jeho ďalší film Imaginárne lásky (2010) síce nemal taký silný kritický ohlas, ale stal sa kultovým pre najmladšiu generáciu filmových fanúšikov. Predal sa do desiatok teritórií a aj na Slovensku patril k najnavštevovanejším artovým filmom roka. Nasledujúci, trochu experimentálny Laurence Anyways (2012) znovu putoval na festival do Cannes a Tom na farme (2013) mal pre zmenu premiéru v súťaži festivalu v Benátkach. S nasledujúcimi filmami súťažil Dolan znova v Cannes. Za snímku Mami! (2014) získal Cenu poroty a za film Je to len koniec sveta (2016) Veľkú cena poroty a Cenu ekumenickej poroty. Dráma Môj život s Johnom F. Donovanom (2018) mala svetovú premiéru na festivale v Toronte a s drámou Matthias a Maxime (2019) znova súťažil v Cannes.. Na 22. MFF Febiofest 2015 bol uvedený Profil: Xavier Dolan.
Filmy – 2009: J'ai tué ma mère (Zabil som svoju matku); 2010: Imaginárne lásky (Les amours imaginaires); 2012: Laurence Anyways (neuvedený v SR); 2013: Tom à la ferme (Tom na farme); 2014: Mami! (Mommy); 2016: Je to len koniec sveta (Juste la fin du Monde); 2018: The Death and Life of John F. Donovan (Môj život s Johnom F. Donovanom); 2019: Matthias a Maxime (Matthias et Maxime).

• Réžia: Xavier Dolan
    Scenár Xavier Dolan
    Kamera: André Turpin
    Hudba: Jean-Michel Blais
    Strih: Xavier Dolan
    Hrajú: Xavier Dolan, Harris Dickinson, Anne Dorval, Pier-Luc Funk, Christopher Tyson a ďalší

male zrusenie

Členský preukaz FK? si možno zakúpiť v pokladni kina za 5,- €. Členské preukazy platia pre všetky filmové kluby na Slovensku, v Českej republike a v Poľsku do konca kalendárneho roka 2020. Vstup na projekciu je možný aj bez členského preukazu.

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> MATTHIAS A MAXIME