ALCHYMICKÁ PEC - zrušené

ALCHYMICKA PEC PORTRET small

Jan Daňhel, Adam Oľha

• Česko

Svetoznámy režisér, animátor, výtvarník a surrealista Jan Švankmajer, jeho manželka výtvarníčka Eva Švankmajerová a producent Jaromír Kallista sú protagonistami filmu, ktorý  nekatalogicky bilancuje ich doterajšie myslenie a tvorbu a ukazuje, že svetová kinematografia môže vznikať aj “na kolene”.

Film Jana Daňhela a Adama Ol’hu Alchymická pec začína v bode, keď končí nakrúcanie posledného celovečerného filmu Jana Švankmajera Hmyz. Otvára sa tak ihrisko pre svojbytný “parazitný” film, ktorý zachytáva každodenné dianie vo vnútri filmovej i voľnej tvorby Jana Švankmajera a spoločnosti ATHANOR, kde jeho filmové diela a výstavy výhradne vznikajú. Film nie je len Švankmajerovým portrétom, ale filmovými prostriedkami oživuje i pre Švankmajera absolútne určujúcu a neoddeliteľnú bytosť – zosnulú manželku Evu. Tá spolu s producentom Jaromírom Kallistom energeticky završuje alchymickú triádu “zmesy” ATHANORu. Film nekatalogicky bilancuje ich doterajšie myslenie a tvorbu, nie je teda obyčajným sumarizujúcim dokumentom, ale najmä živým, imaginatívnym a hravým situačným filmom. Ukazuje tiež, že aj svetová kinematografie môže vznikať “na kolene” a že cez autentické prežívanie magického sveta je možné zvíťaziť i nad smrťou..
Biografia režiséra:
Adam Oľha (1984, Košice)
V roku 2011 vyštudoval katedru dokumentárnej tvorby na FAMU v Prahe, jeho absolventský film Nový život (2012) vyhral Cenu divákov na MFDF v Jihlave a bol vybraný na Hot Docs Toronto, MFF Karlove Vary a ďalšie festivaly. Získal niekoľko ďalších cien ako Associated Press Focal International Award a Cenu Tatrabanky pre mladého tvorcu. Je režisérom viacerých dokumentárnych filmov a cyklov pre Českú televíziu. Pracuje aj ako kameraman dokumentárnych filmov. V roku 2014 bol účastníkom Berlinale Talents. V roku 2020 nakrútil spolu s Janom Daňhelom dokument o Janovi Švankmajerovi Alchymická pec, ktorý mal svetovú premiéru na MFF Rotterdam. Jan Daňhel (1971, Praha) Strihač, fotograf, filmár a pedagóg na pražskej FAMU. Je členom Skupiny českých a slovenských surrealistov a zakladateľom občianskeho združenia Argentum Vivum. Žije v Prahe. Za strih filmov Čtyři slunce (2012, r. Bohdan Sláma), Díra u Hanušovic (2014, r. Miroslav Krobot), Bába z ledu (2017, r. Bohdan Sláma), Hastrman (2018, r. Ondřej Havelka) a Hmyz (2018, r. Jan Švankmajer) bol nominovaný na Českého leva. V roku 2020 nakrútil spolu s Adamom Oľhom dokument o Janovi Švankmajerovi Alchymická pec, ktorý mal svetovú premiéru na MFF Rotterdam.
PÍŠU NA ČSFD

• Réžia: Jan Daňhel, Adam Oľha
    Producent: Athanor (CZ)
    Koproducent: PubRes (SK)
    Kamera: Adam Oľha, Jakub Halousek, Jan Daňhel
    Strih: Jan Daňhel
    Účinkujú: Jan Švankmajer, Jaromír Kallista, Eva Švankmajerová a ďalší

program jun 2020 small

Členský preukaz FK? si možno zakúpiť v pokladni kina za 5,- €. Členské preukazy platia pre všetky filmové kluby na Slovensku, v Českej republike a v Poľsku do konca kalendárneho roka 2020. Vstup na projekciu je možný aj bez členského preukazu.

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> ALCHYMICKÁ PEC - zrušené