NÁRODNÍ TŘÍDA

• Česká republika
  • Nemecko

VSTUP VOĽNÝ IBA NA PREUKAZ FILMOVÝCH KLUBOV

Dráma kombinovaná s čiernym humorom o osamelom bitkárovi z pražského predmestia, ktorý má svoju pravdu a rád poúča svoje okolie o živote, nakrútená podľa literárnej predlohy Jaroslava Rudiša.

Kedysi tu bol všade iba temný les, dnes tu stojí sídlisko s panelákmi. Práve tu je doma chlapík, ktorému nikto nepovie inak ako Vandam. Žije sám, v byte na okraji Prahy, a každý deň doma cvičí, aby bol v kondícii. Večer, keď sídliskom blúdia divoké zvery, chodí so svojimi kumpánmi na jedno čapované. Vandam sa snaží urobiť dojem na Lucku, ktorá v miestnom pohostinstve čapuje pivo. Často a rád sa s kadekým pobije. Je znalcom vojenskej histórie. Má pocit, že svet smeruje k zániku a schyľuje sa k veľkej bitke. A preto cvičí, aby bol na túto poslednú rozhodujúcu bitku pripravený. A tiež k tomu vychováva Psycha, mladíka, s ktorým natiera strechy panelákov. Vandamovi kumpáni z krčmy ho prezývajú „národný hrdina“. Vraj dal vtedy v Novembri '89 na Národní tříde dejiny jednou ranou do pohybu. Film podľa rovnomennej knihy Jaroslava Rudiša, v hlavnej úlohe s Hynkom Čermákom, kombinuje dramatický príbeh s čiernym humorom.
Biografia režiséra: ŠTĚPÁN ALTRICHTER (21. 11. 1981, Brno) je synom dirigenta Petra Altrichtera. Po nedokončenom štúdiu filozofie a psychológie na berlínskej Freie Universität (2002–2005) a réžie na berlínskej Filmarche (2005–2006) bol v roku 2006 prijatý na štúdium réžie na FAMU a na Vysokej filmovej a televíznej škole Konráda Wolfa v Postupime. Vybral si nemeckú školu, ktorú absolvoval celovečernou koprodukčnou mysterióznou komédiou Schmitke (2014), ktorá mala svetovú premiéru na MFF v Pusane a získala Cenu za najlepší debut na 24. filmovom festivale východoeurópskych filmov v Cottbuse, Cenu českej filmovej kritiky a niekoľko ďalších ocenení. Národní třída je jeho druhý celovečerný film.
Vyjadrenie režiséra:„Konzervatívnejší diváci sa možno spočiatku zľaknú Vandamovho slovníku, ale myslím, že postupne pochopia, že sa za drsnou vrstvou skrýva ľudský príbeh, ktorý chytí za srdce každého. Má to byť film priamy, našliapnutý, vtipný, má gradovať a vyústiť do zaujímavého konca. A tým si dúfam získa pozornosť širkho publika. Kamera Cristiana Pirjola ukáže trochu iný pohľad na české sídlisko, než na aký sme zvyknutí. Ukáže ho tak, ako ho vníma hlavný hrdina sám – v dlhých záberoch ukazujúcich až nostalgicky 'krásu' architektúry niekdajších časov“.
Vybrané ocenenia: Novela Národní třída spisovateľa Jaroslava Rudiša bola v roku 2014 nominovaná na výročnú knižnú cenu Magnesia litera v kategórii Litera zaprózu.

• Réžia: Štěpán Altrichter. Scenár: Jaroslav Rudiš. Hrajú: Hynek Čermák, Kateřina Janečková, Jan Cina, Václav Neužil, Jiří Langmajer, Jiří Šoch, Bára Vozková, Leoš Juráček, Martin Sobotka ...

male zrusenie

Členský preukaz FK? si možno zakúpiť v pokladni kina za 5,- €. Členské preukazy platia pre všetky filmové kluby na Slovensku, v Českej republike a v Poľsku do konca kalendárneho roka 2020. Vstup na projekciu je možný aj bez členského preukazu.

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> NÁRODNÍ TŘÍDA