PRVÝ ZRADCA

• Brazília
  • Francúzsko
  • Nemecko

Jeden z najlepších talianskych filmov roku 2019 o mužovi, ktorý ako prvý porušil zákon mlčania a navždy zmenil svet mafie.

Taliansko osemdesiatych rokov. Klany sicílskej mafie medzi sebou neľútostne bojujú o moc. Vláde sa situácia vymyká z rúk, až kým sa neobjaví prvý zradca. Tommaso Buscetta (Pierfrancesco Favino) urobí to, čo bolo doposiaľ nepredstaviteľné. Poruší prísahu, popíše praktiky najväčšej mafiánskej organizácie Cosa Nostra a pomôže tak sudcovi Falconemu dostať stovky jej členov za mreže. Onedlho sa však začne schyľovať k tvrdej pomste. Strhujúci a v mnohom pravdivý príbeh človeka, ktorý navždy zmenil svet mafie, nakrútil legendárny režisér Marco Bellocchio a bol uvedený v hlavnej súťaži na festivale v Cannes.
Biografia režiséra:
Marco Bellocchio (9. 11. 1939, Piacenza, Taliansko) vyštudoval filozofiu a filmovú réžiu. Začínal ako režisér dokumentov a krátkych hraných filmov. Celosvetový úspech mu priniesol už jeho debut Päste vo vreckách (1965). V jeho filmografii nájdete drámy (Víťazný pochod), komédie (Čína je blízko), triler (Aféra z titulnej stránky) i adaptácie literárnej klasiky -Čechova (Čajka), Pirandella (Henrich IV.), Radigueta (Diabol v tele), či Kleista (Princ Homburský). Jeho filmy sú známe tým, že sú politicky angažované a často útočia na symboly talianskeho konformizmu. Na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach v roku 2011 získal Bellocchio Zlatého leva za celoživotné dielo.
Vyjadrenie režiséra:
„Prvý zradca je skôr príbehom Tommasa Buscettu ako Cosa Nostry. Tommaso Buscetta je nestály a neustále v pohybe, tak vo svojom živote, ako aj v osobných vzťahoch. Je obdarený prirodzenou autoritou. Mafioso lojálny Cosa Nostre, ale aj svojim osobným princípom a nebojí sa spochybniť autoritu. Od konca 70. rokov do začiatku 80. rokov čelil rastúcej sile Corleonovcov, v čele s nekompromisným Totòm Riinom. Táto nová malá skupina nepoznala zľutovanie a pohŕdala základnými pricípmi Cosa Nostry: zabíjali ženy a deti a eliminovali všetko, čo im prekážalo. Keď sa Buscetta v roku 1982 presťahoval so svojou milovanou manželkou a deťmi do Rio de Janeira, chcel ukončiť svoje členstvo v mafii. Ale to nie je možné."

• Réžia: Marco Bellocchio│Scenár: Marco Bellocchio, Ludovica Rampoldi, Valia Santella, Francesco Piccolo│Kamera: Vladan Radovic │Hudba: Nicola Piovani│Hrajú: Pierfrancesco Favino a ďalší.

male zrusenie

Členský preukaz FK? si možno zakúpiť v pokladni kina za 5,- €. Členské preukazy platia pre všetky filmové kluby na Slovensku, v Českej republike a v Poľsku do konca kalendárneho roka 2020. Vstup na projekciu je možný aj bez členského preukazu.

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> PRVÝ ZRADCA