NERO A SENECA

Marek Ťapák

filmový klub odporúča

Vstupné 3,-€

Štylizovaná komorná dráma, ktorá sa vyznačuje antickým pôdorysom jednoty miesta, času a deja, ponúka v sugestívnej atmosfére štylizovaného stretnutia historických postáv rýdzo súčasnú polemiku o základných hodnotách demokratickej Európy.

Na pozvanie cisára Nera prichádza do Ríma jeho niekdajší učiteľ, filozof Seneca. Dôvod, pre ktorý si ho cisár urgentne nechal zavolať k sebe po rokoch života v ústraní, nie je Senecovi známy. Ich stretnutie sa odohráva za prítomnosti gréckeho filozofa Diogena (ktorý je stovky rokov po smrti) a senátora Flavia, ktorého Nero bez okolkov považuje za koňa. Bizarné nadrealistické panoptikum dopĺňa dvojica otrokov – mladík a dievčina, ktorých Nero oslovuje Amor a Venuša. Senecovi je jasné, že ho čaká všetko len nie obyčajný rozhovor. Postupne sa stáva divákom krutého a dvojzmyselného divadla, ktorým ho Nero za pomoci hercov-otrokov konfrontuje so svojím životným príbehom. Paradoxné je, že práve Seneca zohrával v jeho živote nezastupiteľnú úlohu. Na konci tohto chladnokrvne premysleného krutého predstavenia čaká Senecu obvinenie zo zrady, ktorú Nero trestá tým najvyšším trestom. Stretnutie najkrvilačnejšieho cisára a stoického filozofa, rímskeho senátora, zastupujúceho ľud, počas jednej horúcej noci v rímskej aréne vyústi do napätej polemiky o vzťahu človeka k Bohu, k moci a k inému človeku. Na súmraku antického Ríma a úsvite kresťanskej Európy preveruje komorná dráma základné hodnoty našej civilizácie v hraničných, prechodných obdobiach, keď sme nútení znova si klásť základné otázky.
PÍŠU NA ČSFD

• Réžia: Marek Ťapák │ Scenár: Zuzana Šajgalíková a Marek Ťapák │ Strih: Matej Beneš │ Kamera: Peter Bencsik │ Zvuk: Miloš Gluvňa, Ján Grečnár │ Hudba: Ľubica Čekovská │ Dramaturgia: Roman Brat │ Producent: Zuzana Balkóová │ Kreatívna producentka: Jana Kákošová │ Kostýmy: Peter Čanecký │ Architekt: Jozef Ciller │ Účinkujú: Richard Autner, Vladimír Jedľovský, Marta Maťová, Peter Šimún, Martin Horňák, René Schleifer

program marec 2020 small

Členský preukaz FK? si možno zakúpiť v pokladni kina za 5,- €. Členské preukazy platia pre všetky filmové kluby na Slovensku, v Českej republike a v Poľsku do konca kalendárneho roka 2020. Vstup na projekciu je možný aj bez členského preukazu.

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> NERO A SENECA