PRÍPAD BARNABÁŠ KOS

• Československo

1964

PROJEKT 100

Satirická tragikomédia pranierujúca malomeštianske prežitky, pokrytectvo a intrigánstvo.

Satirická tragikomédia, nakrútená podľa poviedky Petra Karvaša zo súboru Čert nespí, pranieruje (vždy aktuálne) prejavy byrokratizmu, pokrytectva a diletantstva. Film rozpráva príbeh nečakaného kariérneho vzostupu snaživého trianglistu Barnabáša Kosa, ktorý sa najmä pre svoju spoľahlivosť a nekonfliktnosť stane náhle riaditeľom symfonického orchestra. Skromný hudobník, ktorý nikdy nehral „prvé husle“ sa najprv bráni, časom však podlieha zvodom funkcie. Zatiaľ čo si užíva ochranu vyššie postavených a pochlebovanie podriadených, nielen dianie v orchestri postupne nadobúda kafkovsky absurdný charakter.
Film bol digitálne reštaurovaný Slovenským filmovým ústavom

• Réžia: Peter Solan │ Scenár: Peter Karvaš, Albert Marenčin │Predloha: Peter Karvaš (poviedka)│ Kamera: Tibor Biath│ Hudba: Pavol Šimai│ Hrajú: Josef Kemr, Jarmila Košťová, Hana Sarvašová, Milivoj Uzelac st. a ďalší

100 2019 maly

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> PRÍPAD BARNABÁŠ KOS