NECH JE SVETLO

Marko Škop

• Česko

PROJEKT 100

Príbeh otca,  ktorého syn je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Všetko sa zvrtne, keď sa chlapec zapletie do šikanovania a usmrtenia spolužiaka.

Milan (40) má tri deti a aby zabezpečil svoju rodinu, chodí pracovať do Nemecka. Počas návštevy doma cez Vianoce zistí, že jeho najstarší syn Adam je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Chlapec je zapletený do šikanovania a usmrtenia spolužiaka. Otec sa rozhoduje, čo by mal spraviť. Spolu s manželkou Zuzkou pri tom začnú zisťovať skutočnú pravdu o svojom synovi, o svojej rodine, o sebe samých a aj o spoločenstve okolo seba.
Marko Škop
Marko Škop absolvoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK (1996) a dokumentárnu tvorbu na VŠMU (2001). Jeho dlhometrážny dokumentárny debut Iné svety (2006) získal Cenu divákov a Zvláštne uznanie poroty na MFF Karlove Vary, Holubicu za Talent na festivale dokumentárnych filmov Dok-Leipzig a Slnko v sieti za najlepší dokumentárny film. Dokument Osadné (2009) získal nomináciu na Griersonovu cenu na BFI London FF a odniesol si Cenu pre najlepší dokument na MFF Karlove Vary. V roku 2015 uviedol do kín svoj prvý hraný film Eva Nová. Ten zaujal na festivale v Toronte, odkiaľ si odniesol Medzinárodnú cenu kritikov FIPRESCI pre objav roka. Na domácej pôde získal film až 5 cien Slnko v sieti – Najlepšia herečka (Emília Vášáryová), Najlepší herec (Milan Ondrík), Najlepší scenár (Marko Škop), Najlepšia réžia (Marko Škop) a Najlepší film.

• Réžia, scenár: Marko Škop │Strih: František Krähenbiel │ Kamera: Ján Meliš, ASK │ Zvuk: Jan Čeněk │ Hudba: David Solař, Oskar Rózsa│ Producent: Artileria │Koproducenti: Negativ, RTVS – Rozhlas a televízia Slovenska, Česká televize │ Hrajú: Milan Ondrík, František Beleš, Zuzana Konečná, Ľubomír Paulovič, Katarína Kormaňáková, Maximilián Dušanič, Daniel Fischer, Csongor Kassai, Anikó Vargová a ďalší

100 2019 maly

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> NECH JE SVETLO