INDE

• Česko

DFLV - Dni fotografie v Leviciach 2019

Vstup voľný

Keď žiaden koniec nemusí byť koniec alebo o živote a dobe Alexandra Mlynárčika, avantgardného umelca.

Život a doba tuláka, väzňa, šermiara, fotografa, maliara, pútnika, akčného tvorcu, performéra, hľadača radosti a slobody Alexa Mlynárčika v pohyblivých obrázkoch, obrazoch, fotografiách, živohrách a kontroverznostiach doby, v ktorej žil a žije. Príbeh storočia, v ktorom sa formovala moderná identita, kultúra, základné hodnoty Slovenska - ako súčasti Československa, ale aj ako samostatného štátu a najmä ako súčasti európskeho spoločenstva, ku ktorému náš protagonista neoddeliteľne patrí svojím dielom, aj životom. Alex Mlynárčik sa stal svojou tvorbou, priateľmi, názormi i prejavmi organickou súčasťou tohto príbehu – a najmä jeho spolutvorcom.
Juraj Nvota (1954)
Vyštudoval divadelnú réžiu na VŠMU v Bratislave a úspešne pôsobil v Divadle pre deti a mládež v Trnave. V roku 1982 začal s réžiou v Radošinskom naivnom divadle, pokračoval prácou v Divadle SNP a v Štúdiu L+S režíroval Deň radosti, na Malé scéne Sex noci svätojánskej, Manon Lescaut a iné. Od roku 1992 je interným režisérom Divadla Astorka Korzo ´90 v Bratislave, pravidelne režíruje aj v SND v Bratislave a v Štúdiu Ypsilon v Prahe. Ako režisér sa venuje dokumentu i televíznej tvorbe. V oblasti hranej tvorby debutoval filmom Kruté radosti.
Filmografia (výber): Filmová tvorba: Kruté radosti (2002); Muzika (2008); eŠtéBák (2012); Rukojemník (2014); Johankino tajomstvo (2015); Dokumentárna tvorba: Maliar z Montany (1999); Jozef Gönci z cyklu Tucet 1999 (2000); S. Štepka / A. Mlynarčík / Pastorekovci (2008); Psychiater I. Žucha (2009); INDE (2018);
Marian Urban (1951)
Scenárista, režisér, člen Európskej filmovej akadémie od 1999. Prezident Slovenskej asociácie producentom v audiovízii. Absolvent katedry scenáristiky a dramaturgie – Vysoká škola múzických umení v Bratislave, 1975. Zakladateľ a producent spoločnosti ALEF Film & Media Group (ALEF FILM & MEDIA), 1997. Autor, režisér a producent viac ako sto filmov rôznych filmových žánrov a druhov, premietaných alebo ocenených na viac ako 100 medzinárodných festivaloch a prehliadkach na všetkých kontinentoch.
Filmografia (výber): Scenárista : Citová výchova jednej Dáše (1980, r. Ján Zeman); Rivers of Babylon (1998, spoluautor scenára s Petrom Pišťankom, r. Vlado Balco / Cena Rudolfa Slobodu – Výročná filmová cena LITA za scenár 1999); Rukojemník (2011, spoluautor scenára s Petrom Pišťankom, r. J.Nvota); INDE (2018, r. M.Urban a J.Nvota).
Réžia a scenár dokumentárnych a krátkych filmov : Sanitárovci (1980, spolu s Dežom Ursinym); Gajdoš Antalík (1982, spolu s Dežom Ursinym); Krátka správa o lietaní (1984); Človeče, nehnevaj sa (1988); Krajina po výprasku (1991); Na konci cesty (1992); Zjavenie (1993); Periská (1998); INDE (2018)
PÍŠU NA ČSFD

• Réžia a scenár: Juraj Nvota a Marian Urban - Kamera: Richard Krivda - Strih: Alois Fišárek a Darina Smržová - Hudba: Jakub Kudláč -Producent: ALEF FILM & MEDIA -Koproducent: RTVS -
    Účinkujú : Alex Mlynárčik, Ondrej Lišhák, Pierre Restany, Ivan Jančár, Jan Kukal, Cesar, Raoul-Jean Moulin, Henry Périer, Jiři Brodský, Marc Brusse, Dušan Hanák, Erik Dietman, Ján Budaj, Ľubomír Morbacher, Fernandes Rui, Youri Vincy a mnohí ďalší..