ONI A SILVIO

Paolo Sorrentino

• Taliansko

MFFK febiofest 2019

Aká je najväčšia ľudská túžba? Láska? Peniaze? Sex? Neobmedzená moc? A je možné toho všetkého dosiahnuť a cestou nestratiť vlastnú tvár? Najúspešnejší taliansky režisér súčasnosti Paolo Sorrentino (Veľká nádhera, Mladosť) sa vracia do slovenských kín s veľkolepým provokatívnym komediálnym drámou. Sorrentinův dvorný herec Toni Servillo tentoraz v hlavnej úlohe stvárňuje Silvia Berlusconiho - notoricky známeho miliardára, škandalistu, mediálneho magnáta a dlhoročného predsedu talianskej vlády, ktorý sa preslávil najmä svojím excentrickým spôsobom života a zhýralým večierky, ktoré svet pozná pod označením "bunga bunga".

Film dáva nahliadnuť do súkromia tejto kontroverznej ústredné postavy a ponúka pohľad na mrazivé a mnohokrát groteskné situácie, či už sa týkajú podplácania sudcov, nákupu najlepších futbalistov alebo zvádzanie mladučkých modeliek. Zaoberá sa tiež tým, akí ľudia Berlusconiho a jemu podobné obklopujú a ako funguje cynický mechanizmus moci, založený na absolútnej strate hodnôt, ponižovanie, egoizmu a pomoc vzťahuje.
"Ideologická vyprázdnenosť a cynizmus Berlusconiho nám po zhliadnutí filmu pripadal natoľko blízky tomu, čo poznáme z Čiech, že sme s trochou nadsadenia zvažovali dať tomuto filmu slovenský názov" Ciao, ľudí. "Bolo by to veselé, keby to nebolo smutné. Napriek tomu je to ako vždy u Sorrentina podané veľmi zábavne, v opulentných obrazoch, ktoré kontrastujú s krehkou povahou ľudského bytia. Pokojne si môžeme nahovárať, že ten film je "o ňom" alebo jednoducho o tých "zlých" mocipáni, ale pravda je taká, že ten film je v rovnakej miere o tých, ktorí ich volia a umožňujú ich spôsob vládnutia - teda o nás.

• scénář Paolo Sorrentino, Umberto Contarello,  režie Paolo Sorrentino,  kamera Luca Bigazzi, střih Cristiano Travaglioli,  hudba Lele Marchitelli, hrají Toni Servillo, Elena Sofia Ricci, Riccardo Scamarcio, Kasia Smutniak a další…

marec april 2019 smaal

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> ONI A SILVIO