PRÍPAD KALMUS

Kalmus FK web

Adam Hanuljak

Výtvarník a občiansky aktivista zasahuje proti pamätníkom pre svine.

Monštrám 20. storočia odhaľujú rodáci pamätné dosky a busty. Aktivista, performer a výtvarník Peter Kalmus zasahuje. Láme kosáky, nebojí sa komunistických hláv, na fašistov útočí blatom, jeho bojiskom je verejný priestor. Dokument predstavuje Petra Kalmusa v troch líniach: ako občianskeho aktivistu, ktorého zásahy vo verejnom priestore, ho viac-krát doviedli až pred súd, pričom aktéri – oslavujúci komunistický či fašistický režim - takej represii u nás nečelia. Druhou líniou je jeho časozberná, pedantná a často provokatívna výtvarná tvorba a stavba pomníkov pre obete režimov a napokon treťou líniou je jeho osobná, komplikovaná povaha, ktorá uniká glorifikácii.
Adam Hanuljak (1980)
Vyštudoval réžiu dokumentárneho filmu na VŠMU a komparatívnu religionistiku na Filozofickej Fakulte UK v Bratislave. Venuje sa dokumentárnemu filmu najmä so zameraním na sociálne minority a umenie, tvorbe divadelných projekcií a pôsobí ako lektor workshopov pre deti, mládež, seniorov a menšín, zameraných na videotvorbu jednominútových filmov.
Z filmografie - réžia: 2017 10 rokov lásky časozberný dokument o piatich rodinách v štyroch krajinách, 2013 Precˇo sme tu, o medzinárodnej divadelnej skupine Studio Matejka, pôsobiacej na Instytute Grotowskom v polˇskej Wroclavi, réžia 2010 Chránené územie, celovecˇerný dokumentárny film o turné Divadla z Pasáže v USA, 84 min.
PÍŠU NA ČSFD

• Réžia, scenár: Adam Hanuljak -Strih: Peter Kotrha- Zvuk: Richard Fulek, Michal Džadoň -Producenti: Tomáš Kaminský - Mandala Pictures, Peter Snadík DOGDOCS + RTVS- Účinkujú: Peter Kalmus, Ľuboš Lorenz, Wolfgang Kalmus, okolidúci, rodáci, komunisti, fašisti, aktivisti a ďalší.

marec april 2019 smaal

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> PRÍPAD KALMUS