CLIMAX

Gaspar Noé

• Francúzsko

PROJEKT 100

Skupina tanečníkov v opustenej škole uprostred lesov robí poslednú veľkú párty.

Jeden z najkontroverznejších režisérov súčasnosti v jeho najnovšej snímke sleduje skupinu dvadsiatich tanečníkov, ktorých čaká trojdňové skúšanie v starej škole uprostred lesa. Tu urobia jednu poslednú párty s veľkou misou sangrie. Atmosféra rýchlo naberá na obrátkach, zjavne sú omámení drogami, hoci nevedia kto alebo kedy im drogy dal. Netreba veľa a ich stav vyvrcholí neurózami a psychózami, ktoré len znásobuje elektrizujúci rytmus hudby. Kým niektorí z nich sa vznášajú, iní prepadajú do pekiel...
Gaspar Noé (1963)
Syn významného argentínskeho maliara Luisa Felipeho Noého je scenárista a režisér. Vyštudoval francúzsku École Lumiére. Žije v Paríži. Inšpiráciou pre režisérsku dráhu je pre neho Stanley Kubrick. Ako sedemročný videl film 2001: Vesmírna odysea, vďaka čomu sa rozhodol pre kariéru režiséra. Svoje extrémne provokatívne filmy začal nakrúcať už v osemdesiatych rokoch, medzinárodne známym sa stal v deväťdesiatych, najmä stredometrážnym filmom Mäso (Carné, 1991), drámou Sám proti všetkým (Seul contre tous, 1996) alebo filmom Zvrátený (Irréversible, 2002) s Monicou Bellucci. Je miláčikom filmových festivalov, vždy názorovo rozdelí publikum. Na Slovensku sa predstavil filmom Vojdi do prázdna (Enter the Void, 2009) a naposledy aj snímkou Love (2015), ktorá mala premiéru v Cannes a okamžite vyvolala búrlivé reakcie. Túto erotickú melodrámu o vzťahu muža a dvoch žien ponúkal Noé divákom aj vo formáte 3D. Jeho najnovší film Climax bol predstavený v Cannes a ohúril aj filmových kritikov.

• Réžia a scenár: Gaspar Noé │Kamera: Benoȋt Debie │ Strih: Denis Bedlow, Gaspar Noé │ Hrajú:  Sofia Boutella, Roman Guillermic, Souheila Yacoub a ďalší.
{

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> CLIMAX