FOXTROT

Samuel Maoz

• Izrael

PROJEKT 100

Originálne rozprávaná dráma o strážcoch opusteného checkpointu na severe Izraela.

Foxtrot je názov checkpointu v severnom Izraeli. Foxtrot je kód pre písmeno F. Foxtrot je tanec, pri ktorom sa vždy vrátite späť na začiatok. Jonathan Feldman stráži spolu s troma ďalšími mužmi opustený checkpoint niekde v púšti na severe Izraela. Od čítania komiksov a počúvania starého rádia ich občas vyruší okoloidúci automobil alebo ťava, ktorá sa po ceste lenivo prechádza sem a tam. Mladých vojakov vytrhne z nudy až nečakaná udalosť s fatálnymi následkami. Jonathanovi rodičia sa medzitým v Tel-Avive snažia vyrovnať s tragickou správou a zistiť, čo sa vlastne kdesi v púšti odohráva. Snímka Foxtrot sprostredkováva surreálnu armádnu skúsenosť mladých vojakov a zaoberá sa témou viny, straty a tráum, ktoré sa v izraelskej spoločnosti prenášajú z generácie na generáciu. To všetko originálnym rozprávačským spôsobom, ktorý je poprepletaný citom pre krásu, absurditou a jemný humorom. Napriek tomu, že film vyznieva protivojnovo a vzbudil v svojej rodnej zemi kontroverziu, následne získal 8 cien izraelskej filmovej akadémie.
Samuel Maoz (1962)
Narodil sa v Tel Avivu. V trinástich dostal 8mm kameru a film. Chcel nakrútiť scénu s prestrelkou, ako to poznal z westernov, a tak položil kameru na koľajnice pre prichádzajúci vlak. Rozbila sa na kúsky. Napriek tomu, mal už v 18. rokoch natočených niekoľko filmov. Ako mladý vojak bol členom tankovej posádky. Absolvoval strelecký výcvik. Keď v júni 1982 vypukla vojna zistil, aké hrozné je byť strelcom. V roku 1987 dokončil filmové štúdium, ale trvalo mu ďalších dvadsať rokov, kým konečne nakrútil svoj prvý celovečerný film Libanon. Len dvakrát v živote mal na sebe oblek: pri bar micva a keď za snímku Libanon v Benátkách preberal Zlatého leva. O osem rokov neskôr napísal a zrežíroval druhý film, Foxtrot, ktorý sa tiež v Benátkach stretol s úspechom.

• Réžia a scenár: Samuel Maoz │Kamera: Giora Bejach │ Strih: Arik Leibovitch, Guy Nemesh │ Hudba: Ophir Leibovitch, Amir Poznansky│ Hrajú:  Lior Ashkenazi, Sarah Adler, Yonaton Shiray, Shira Haas a ďalší.

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> FOXTROT