STUDENÁ VOJNA

• Francúzsko
  • Veľká Británia

PROJEKT 100

Vášnivý príbeh lásky odohrávajúci sa na pozadí Studenej vojny.

V období budovania stalinovského Poľska, ale tiež modernej Európy sa odohráva príbeh veľkej osudovej lásky – speváčky Zuly a skladateľa Wiktora. Nedokážu spolu byť, ale zároveň sa neuveriteľne priťahujú a nevedia byť ani od seba. V kulisách Varšavy, Berlína a Paríža znie jazzová a folklórna hudba a Zula s Wiktorom rozohrávajú nádhernú, ale trpkú baladu, svoju vlastnú studenú vojnu.
Paweł Pawlikowski (1957)
Narodil sa v Poľsku, vo Varšave, a v 14-tich rokoch sa presťahoval s rodinou do Nemecka a potom do Talianska. Nakoniec sa v roku 1977 usadili vo Veľkej Británii. Je nositeľom ceny BAFTA. Začínal nakrúcaním dokumentov pre BBC, v ktorých spájal lyrizmus a iróniu, čo ho preslávilo. Dokument From Moscow to Pietushki je poetickým výletom do života kultového ruského spisovateľa Venedikta Jerofejeva. Pawlikowski zaň získal Emmy a RTS Awards. Dostoevsky's Travels je tragikomickou roadmovie s hlavnou postavou šoféra električky v St. Petersburgu – jediným žijúcim potomkom F.M. Dostojevského, ktorý cestuje po západnej Európe s túžbou zohnať si peniaze na kúpu ojazdeného Mercedesu. Pawlikowskeho najoriginálnejší film Serbian Epics (1992) nakrútil práve keď kulminovala vojna v Bosne. V čase vzniku film vyvolal mnohé kontroverzné reakcie, no dnes, s odstupom času nadobudol takmer kultový status a všeobecné uznanie. v roku 1998 sa Pawlikowski posunul k hraným filmom. Za predchádzajúce dva celovečerné filmy Last Resort a Moje leto lásky (My Summer of Love) získal ceny BAFTA a ďalšie svetové ocenenia. S jeho doteraz najúspešnejším filmom Ida sa po prvý raz po vyše 30 rokoch života v zahraničí vrátil tematicky do rodného Poľska. Film získal viac ako 65 ocenení po celom svete vrátane ceny BAFTA a Oscar ako najlepší cudzojazyčný film.

• Réžia: Pawel Pawlikowski │Scenár: Pawel Pawlikowski, Janusz Glowacki, Piotr Borkowski │ Kamera: Lukasz Zal │ Strih: Jaroslaw Kaminski│ Hrajú:  Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc, Agata Kulesza, Cédrik Kahn a ďalší.

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> STUDENÁ VOJNA