MANIFESTO

• Austrália
  • Nemecko

PROJEKT 100

Umelecké manifesty v podaní trinástich rôznych postáv, všetky hrá Cate Blanchett.

Snímka Manifesto režiséra Juliana Rosefeldta skladá hold premenlivej tradícii a literárnej kráse umeleckých manifestov a zároveň kriticky skúma rolu umelca v dnešnej spoločnosti. Čerpá z textov písaných futuristami, dadaistami, členmi hnutia Fluxus, suprematistami, situacionistami, vyznávačmi hnutia Dogma 95, príslušníkmi ďalších umeleckých skupín a tiež z úvah jednotlivých umelcov, architektov, tanečníkov a filmárov. Zostrihal a znovu poskladal trinásť koláží, ktoré pojednávajú o umeleckých manifestoch a skrz objektív kamery podávajú myšlienky tvorcov, ako sú Claes Oldenburg, Yvonne Rainer, Kazimir Malevič, André Breton, Sturtevant, Sol LeWitt, Jim Jarmusch a ďalší. Tieto „nové manifesty“ sa potom prostredníctvom držiteľky Oscara Cate Blanchett premieňajú v modernú výzvu k akcii. Herečka sa tu prevteľuje do trinástich rôznych postáv.

• Réžia a scenár: Julian Rosefeldt │ Kamera: Christoph Krauss │ Strih: Bobby Good│ Kostýmy: Bina Daigeler│Hrajú:  Cate Blanchett a ďalší.

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> MANIFESTO