POSLEDNÝ AUTOPORTRÉT

Posledny autoportret FK web

Marek Kuboš

PROJEKT 100

Filmu sa osobne zúčastní režisér Marek Kuboš. Po skončení projekcie beseda s tvorcom filmu.

Pred filmom uvedieme krátky film MONŠTRUM.

Film o odchádzaní z autorského dokumentárneho filmu.

Známy slovenský dokumentarista po dlhých rokoch tvorivej (ne)absencie dokončil nový film. Na prvý pohľad, ako inak, dokument. Čo však nie je celkom pravda. Marek Kuboš sa v tomto umeleckom hybride pokúsil o netradičnú sebareflexiu – ako umelca, syna, ale tiež obyčajného človeka. Prostredníctvom svojich dokončených, ale aj nezrealizovaných diel predstavuje ojedinelú úprimnú spoveď̌ o tom, prečo veľmi vážne rozmýšľa nad ukončením na poli autorského dokumentu. Spolu s mnohými, dnes už etablovanými, slovenskými filmármi, ale aj ľuďmi z jeho skorších filmov, sa snaží nájsť̌ na svoje neľahké otázky nie jednoduché odpovede...
„Dlhší čas som už pociťoval, že dokumentárnym filmom nedokážem povedať to, čo chcem, čo ma láka. Narazil som na vnútorné i vonkajšie hranice, ktoré ma až dokumentárne paralyzovali. A tak som sa rozhodol nakrútiť̌ film z môjho uhla pohľadu: ako to vnímam a čo s tým... Mám rád kvantovú fyziku. A tam je bežné, že vec na danom mieste je a zároveň̌ nie je. Vlastne je na dvoch miestach súčasne. Podobne je to aj s týmto filmom.“ (M. Kuboš)
Marek Kuboš (1970)
Najprv študoval na Vysokej škole dopravy
a spojov v Žiline, po jej ukončení išiel rovno na VŠMU
v Bratislave, kde sa v 90. rokoch stal súčasťou silnej generácie mladých slovenských dokumentaristov (J. Vojtek, P. Kerekes, R. Kirchhoff , J. Lehotský, M. Škop). Profesionálnu dráhu naštartoval medzinárodne oceňovanými snímkami ako Cesta fotografa (1995), Železničná stanica 2. tr. Kraľovany (1998), Hlas 98 (1999) a Taká malá propaganda (2001). Jeho snímky s rozmanitými témami sa venujú silným, ale aj zvláštnym jedincom, a angažovaniu v slovenskej spoločnosti. Využíva najmä humor a nadhľad.

• Réžia, scenár, kamera, hudba a iné: Marek Kuboš │Strih: Rado Dúbravský│ Zvuk: Ján Boleslav Kladivo │Producenti: Marek Kuboš – PSYCHÉ film, Tibor Horváth - RTVS│ Účinkujú: Jaro Sýkora, Jano B., Jozef Brezovský , Jozef Pátrovič a Soňa Balková, Jozef Drengubjak, Anna Kubošová – Baková, Štefan Durčák, Veronika Brúderová, Marek Majeský, Soňa Holičková a Mário Homolka, Ivan Ostrochovský, Jaro Vojtek, Braňo Špaček, Zuza Piussi, Peter Kerekes, Alexander Strelinger,  Tomáš Pašteka, Martin Šulík, Miro Remo, Marek Šulík, Juraj Lehotský, Robert Kirchhoff, Maroš Berák, Mišo Suchý, Ľubo Štecko a Marek Kuboš a ďalší.

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> POSLEDNÝ AUTOPORTRÉT