KVETINÁRSTVO

Ruben Desiere

• Belgicko

MFFK febiofest 2018

Príbeh slovenských Rómov, ktorí sa chcú v Belgicku z kvetinárstva prekopať do národnej belgickej banky aby ju vykradli.

Rasťo, Tomáš a Mižu sú traja slovenskí Rómovia, ktorí odišli “do lepšieho” – do Bruselu.
Tu sa pokúšajú prežiť v anonymite okrajových bruselských štvrtí, stratení medzi množstvom ďalších prisťahovalcov z rôznych kútov sveta. Ich skutočné sny a osudy, aj ich každodenné hľadanie cesty k lepšiemu životu dostávajú rámec fiktívneho príbehu o bláznivom nápade prekopať sa k trezoru belgickej národnej banky cez tunel, ktorý sa začína v zadnej miestnosti miestneho kvetinárstva.
Režisér Ruben Desiere vo svojom celovečernom debute využíva prelínanie dokumentu a hraného filmu, aby vytvoril špecifický filmový jazyk, ktorý nám odkrýva svet prisťahovalcov v európskom veľkomeste v novom svetle. Aká je ich identita, aký je ich - pre nás neviditeľný - vnútorný aj vonkajší svet? A najmä, dá sa z tohto sveta uniknúť?

• Réžia: Ruben Desiere
  • Scenár: Ruben Desiere