BRAZIL

• V.Británia

1985

PROJEKT 100

Úradník, žijúci „niekde v 20.storočí“, ktorý chce napraviť úradnú chybu, avšak sám sa stane nepriateľom štátu.

Tak ako jeho snímka Dvanásť opíc, tak aj tu umiestil Terry Gilliam príbeh do ťažko definovateľného obdobia v budúcnosti, kde armády bezmenných úradníkov strikne dodržiavajú kancelársku etiku a na každom rohu ich sprevádzajú fantaskné prístroje modernej doby. Sam Lowry je tiež úradník. Sníva o živote mimo technológií len so ženou svojich snov. Stretáva sa s Jill, ženou z jeho snov. Nič však nie je také jednoduché ako sa zdá a systém nakoniec dostane každého.
Terry Giliam (1940)
Narodil sa v Minneapolise v štáte Minnesota. Absolvoval štúdium politických vied na Occidental College v Pasadene. Začínal ako autor a ilustrátor v časopisoch, neskôr začal nakrúcať animované filmy. Preslávil sa ako herec, animátor, skladateľ, scenárista a neskôr i režisér v televíznom seriáli Lietajúci cirkus Monty Pythona (Monty Python’s Flying Circus, 1969–1974). V osemdesiatych rokoch sa však od rovnomennej britskej komediálnej skupiny osamostatnil a venuje sa vlastnej tvorbe. Medzi jeho najznámejšie snímky patrí Brazil (1985), Dvanásť opíc (1995), Strach a hnus v Las Vegas (1998), Kliatba bratov Grimmovcov (2005) a Imaginárium Dr. Parnasa (2009).

• Réžia: Terry Gilliam
  • Scenár: Terry Gilliam, Tom Stoppard, Charles McKeown
  • Kamera: Roger Pratt
  • Strih: Julian Doyle
  • Hudba: Michael Kamen
  • Hrajú: Jonathan Pryce, Robert De Niro, Katherine Helmond, Ian Holm, Bob Hoskins, Michael Palin, Ian Richardson, Peter Vaughan, Jim Broadbent a ďalší.

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> BRAZIL