LENINGRADSKÍ KOVBOJI DOBÝVAJÚ AMERIKU

• Fínsko
  • Švédsko

1989

Stačí malé vnuknutie a celý cirkus menom Leningradskí kovboji sa presúva do USA. A to aj s neobvyklým nákladom v podobe zmrznutého basistu Silu uloženého v kadibúdke.

Leningradskí kovboji na začiatku filmu neprodukujú hudbu v Leningrade, ale na ďalekých a šírych sibírskych pláňach. Napriek majstrovsky vytváraným kompozíciám a grandióznej inštrumentácii ich hudba nikoho nezaujíma a hlavne za ňu nikto neplatí. Čo najviac ťaží manažéra skupiny Vladimíra. Stačí však malé vnuknutie a zoskupenie sa presúva do Spojených štátov amerických. Sprevádza ich aj netradičný náklad v podobe zmrznutého basistu Silu Seppäla uloženého v niečom, čo by sme mohli nazvať kadibúdkou.
Aki Kaurismäki (1957)
Filmový samouk a samorast Aki Kaurismäki je spolu so svojím bratom Mikom najznámejším fínskym filmovým režisérom. Priazeň divákov si získal predovšetkým paródiami na „najhoršiu rokenrolovú kapelu sveta“, Leningradských kovbojov. Jedinečný je svojimi svojráznymi portrétmi helsinskej periférie, ktorá je plná nedbalých, melancholických, ale hrdých rytierov pevných zásad. Vo svojich snímkach vytvára vlastný obraz Fínska, takzvanú Akilandiu, v ktorej sa miesi reálna situácia krajiny s ideálnou predstavou ľudskej solidarity a pospolitosti. Pre jeho filmy sa periféria stáva centrom a namiesto slov si vystačí s trefnými hláškami, z ktorých cítiť zmysel pre lakonický humor. „Čím pesimistickejší som, pokiaľ ide o život, tým optimistickejšie by mali byť moje filmy.“ Za svoje filmy bol Kaurismäki mnohokrát ocenený, okrem iného nomináciou na Oscara či cenou Grand Prix v Cannes. Z Berlinale 2017 si odviezol Strieborného medveďa za najlepšiu réžiu za svoju novinku Druhá strana nádeje.

• Réžia: Aki Kaurismäki
  • Scenár: Aki Kaurismäki
  • Kamera: Timo Salminen
  • Hudba: Mauri Sumén