NERUDA

• Čile
  • Francúzsko
  • Španielsko

Píše sa rok 1948 a Studená vojna sa dostala k chilským hraniciam. Senátor Pablo Neruda obviňuje vládu zo zrady Komunistické strany, za čo ho prezident Gonzalez Videla zbavuje funkcie. Policajný prefekt Oscar Peluchonneau je poverený básnikovým zatknutým. Neruda sa pokúša spolu so svojou manželkou ujsť z krajiny, to sa mu však nepodarí a oba sú nútení sa viac ako rok skrývať.

Inšpirovaný dramatickými udalosťami svojho nového života Neruda spisuje epickú zbierku básní Canto General (Veľký spev). V Európe medzitým legenda o prenasledovanom básnikovi silnie a umelci, vedení Pablom Picassom, sa dožadujú Nerudovho oslobodenia. Neruda však vidí tento boj so svojou nemesis Peluchonneauom ako príležitosť k znovuobjaveniu samého seba.
Pablo Larraín (1976)
Pablo Larraín sa narodil v roku 1976 v Santiago de Chile. Je spoluzakladateľom spoločnosti Fabula, ktorá sa venuje filmovej a televíznej tvorbe, reklame a produkcii. V roku 2006 režíroval svoj prvý celovečerný film Fuga. V roku 2008 sa ujal réžie filmu Tony Manero, ktorý mal premiéru v sekcii Quinzaine des Réalisateurs v Cannes. Jeho tretí celovečerný film Post Mortem sa prvýkrát premietal v rámci oficiálnej súťaže na festivale v Benátkach v roku 2010. V roku 2010 Larraín režíroval aj prvý seriál z produkcie HBO v Chile, Prófugos. Ten bol nominovaný na medzinárodnú cenu Emmy v kategórii Najlepší seriál. Štvrtý celovečerný film Pabla Larraína NO vyhral v roku 2012 cenu za najlepší film v sekcii Quinzaine des Réalisateurs v Cannes a bol nominovaný na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. V roku 2014 Larraín režíroval operu pre Teatro Municipal de Santiago – Kaťu Kabanovú Leoša Janáčka. Jeho piaty celovečerný film Klub (El Club) bol prvýkrát verejne uvedený v rámci súťaže na Berlinale v roku 2015 a odniesol si odtiaľ Veľkú cenu poroty, Strieborného medveďa. Ďalší film Neruda s Gaelom Garcíom Bernalom mal premiéru na filmovom festivale v Cannes v roku 2016 a bol nominovaný na Zlatý glóbus v kategórii Najlepší zahraničný film. Jeho posledná snímka Jackie bola uvedená na festivaloch v Toronte a v Benátkach, kde získal cenu za scenár.

• Réžia: Pablo Larraín
  • Scenár: Guillermo Calderón