DEAD MAN

• Japonsko
  • Nemecko
  • USA

Hypnotická „roadmovie“ o zvláštnej ceste do večnosti, sprevádzaná pôsobivou hudbou kanadského rockera Neila Younga, je mozaikou zatmievačkami oddeľovaných, jednoducho inscenovaných sekvencií s kontúrami mystéria a prorockých vízií.

Niekedy v druhej polovici 19. storočia putuje William Blake (čo je aj meno slávneho anglického romantického básnika a výtvarníka konca 18. storočia) k západným hraniciam Ameriky za prácou. Do mestečka, kde sa končia koľajnice i posledné stopy civilizácie, prichádza ako mladý účtovník – sľúbené miesto v továrni však nezíska. Károvaný oblek s vestičkou a kovové rámy okuliarov len násobia dojem človeka z „inej planéty“, ktorým pôsobí na tamojšiu komunitu. Párhodinová náhodná známosť mu vypáli na čelo znamenie smrti – po sérii nehôd sa stáva štvancom. Zblúdilý, osamelý a zranený traper s večne užasnutými a smutnými očami sa – zatiahnutý do neznámeho sveta plného krutosti – stretáva s čudáckym, robustným, nevšedne vášnivým, záhadným i komickým, z vlastnej society vyobcovaným Indiánom s menom Nobody (Nikto) a putuje v jeho spoločnosti, prenasledovaný trojicou najatých zabijakov.
Jim Jarmusch (1953)
Je americký režisér, scenárista, producent, ale aj herec a hudobný skladateľ. Jeho celovečerným filmovým debutom bol film Trvalá dovolenka (1980), preslávil ho však až film Podivnejší ako raj (1984). Svoju pozíciu následne potvrdil filmami Mimo zákona (1986), Záhadný vlak (1988) a samozrejme Noc na zemi (1991). Jedným z jeho najúspešnejších filmom bol Mŕtvy muž (1995) v hlavnej úlohe s Johnny Deppom. Poviedkový film z roku 2003 Káva a cigarety mu poslednou poviedkou tohto filmu vyniesol Zlatú palmu za krátky film v Cannes. Hlavnú cenu poroty si zasa z Cannes odniesol v roku 2005 vďaka filmu Zlomené kvety. Na Slovensku rezonoval naposledy filmom Prežijú len milenci v hlavných úlohách s Tildou Swinton a Tomom Hiddlestonom. Jeho zatiaľ posledný film Paterson bol uvedený v hlavnej súťaži v Cannes, kde sa stretol s vlnou pozitívnych reakcií ako od verejnosti tak od filmových kritikov.
1996: Cena piatich kontinentov udeľovaná časopisom Screen International; Cena Združenia newyorských filmových kritikov za kameru (Robby Müller – spolu s Breaking the Waves); 1997: nominácie na Independent Spirit Award za film, scenár, kameru, mužskú vedľajšiu úlohu (Gary Farmer).

• Réžia: Jim Jarmusch
  • Scenár: Jim Jarmusch
  • Kamera: Robby Müller
  • Strih: Jay Rabinowitz
  • Hudba: Neil Young
  • Hrajú: Johnny Depp, Gary Farmer, Lance Henriksen, Michael Wincott, Gabriel Byrne, John Hurt, Mili Avital, Crispin Glover, Iggy Pop, Alfred Molina, Robert Mitchum a ďalší.

Dead Man (1995) Adventure, Drama, Fantasy | 121min | 5 July 1996 (UK) 7.6
Summary: In the late-1800s, the meek accountant from Cleveland, William Blake, spends the last of his already meagre savings to get to the frontier community of Machine where a job awaits him. Eager to make a fresh start, Blake arrives at his destination, only to discover that the position no longer exists. Gravely wounded and on the run from a relentless trio of bounty hunters after a deadly shoot-out, William flees the inhospitable industrial town and has a chance encounter with the enigmatic Native American spirit-guide named "Nobody", who believes Blake is the reincarnation of the visionary English poet, William Blake. Now, before the endless American wilderness, the two companions embark on a peril-laden odyssey of mysticism, transformation, and spirituality, until William crosses over into the spirit world. What lies on the other side? Written by Nick Riganas

William Blake
Nobody