HAPPY END

• Nemecko
  • Rakúsko

PROJEKT 100 2017

Príbeh buržoáznej francúzskej rodiny odohrávajúci sa na pozadí utečeneckej krízy.

Najnovší film Michaela Hanekeho reaguje na aktuálnu tému. Nehovorí len o kríze medziľudských vzťahov v rodine, ale aj o kríze spoločnosti ako takej. Happy End je filmom o tom, že už nevnímame jeden druhého a stávame sa voči sebe slepými.
Michael Haneke (1942)
Narodil sa v Mníchove. Obaja rodičia boli herci. V útlom detstve sa s rodinou presťahoval do Viedne, kde neskôr študoval filozofiu, psychológiu a drámu na Viedenskej univerzite. Po absolvovaní sa uchytil ako filmový kritik. Na začiatku 70. rokov sa dostal k práci pre nemeckú stanicu Südwestfunk, kde pracoval najskôr ako redaktor a dramaturg, a neskôr aj ako režisér televíznych inscenácií. Venoval sa tiež divadelnej réžii a pôsobí ako pedagóg na viedenskej filmovej akadémii. Hanekeho štýl sa vyznačuje pochmúrnou a znepokojivou atmosférou a jeho filmy často dokumentujú zlyhania a problémy súčasnej spoločnosti. V roku 2001 nakrútil film La Pianiste (Pianistka) s Isabelle Huppertovou v hlavnej úlohe. Scenár pre tento film napísal sám a dielo ho zaradilo medzi najväčších európskych filmárov súčasnosti. V roku 2009 získal Zlatú palmu na MFF Cannes za film Biela stuha (tiež Zlatý Glóbus). Haneke nakrútil filmy v nemčine, francúzštine a v angličtine. Film Láska z roku 2012 mu tiež vyniesla Zlatú palmu a zaradila ho tak medzi siedmich režisérov, ktorí si z najprestížnejšieho filmového festivalu v Cannes odniesli viac ako jedno toto významné ocenenie.

• Réžia: Michael Haneke
  • Scenár: Michael Haneke
  • Kamera: Christian Berger
  • Strih: Monika Willi
  • Zvuk: Guillaume Sciama
  • Hrajú: Isabelle Huppert
    Toby Jones
    Mathieu Kassovitz
    Jean-Louis Trintignant
    Loubna Abidar
    Dominique Besnehard a ďalší.

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> HAPPY END