TRVALÁ DOVOLENKA

Jim Jarmusch

• USA

1980

Vstupné 2,-€ a 4,-€ bez preukazu FK.

Príbeh bezstarostného mladíka hľadajúceho zmysel života, pre ktorého je cesta cieľom.

Debut amerického nezávislého režiséra Jima Jarmuscha je portrétom mladíka menom Aloysious Christopher Parker, inak známeho ako Allie. Allie žije svoj život na ceste od jedného miesta a človeka k inému človeku a miestu. Ľudia, s ktorými sa stretáva, sú pre neho ako izby, v ktorých strávil čas. Keď ich prebáda a neskrývajú už žiadne nové tajomstvá, musí sa pohnúť ďalej. Je vlastne dobrovoľne vykoreneným beatnikom, pre ktorého sa cesta stala cieľom. A keď ho cesta opäť zavolá, neváha počúvnuť jej hlas aj spoza Atlantiku.
Jim Jarmusch (1953)
Je americký režisér, scenárista, producent, ale aj herec a hudobný skladateľ. Jeho celovečerným filmovým debutom bol film Trvalá dovolenka (1980), preslávil ho však až film Podivnejší ako raj (1984). Svoju pozíciu následne potvrdil filmami Mimo zákona (1986), Záhadný vlak (1988) a samozrejme Noc na zemi (1991). Jedným z jeho najúspešnejších filmom bol Mŕtvy muž (1995) v hlavnej úlohe s Johnny Deppom. Poviedkový film z roku 2003 Káva a cigarety mu poslednou poviedkou tohto filmu vyniesol Zlatú palmu za krátky film v Cannes. Hlavnú cenu poroty si zasa z Cannes odniesol v roku 2005 vďaka filmu Zlomené kvety. Na Slovensku rezonoval naposledy filmom Prežijú len milenci v hlavných úlohách s Tildou Swinton a Tomom Hiddlestonom. Jeho zatiaľ posledný film Paterson bol uvedený v hlavnej súťaži v Cannes, kde sa stretol s vlnou pozitívnych reakcií ako od verejnosti tak od filmových kritikov.

• Réžia: Jim Jarmusch
  • Scenár: Jim Jarmusch
  • Kamera: Tom DiCillo, James A. Lebovitz
  • Strih: Jim Jarmusch
  • Hrajú: Chris Parker, Richard Boes, Ruth Bolton, Sara Driver, John Lurie, Frankie Faison, Leila Gastil, Eric Mitchell a ďalší.

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> TRVALÁ DOVOLENKA