MUŽ MENOM OVE

Hannes Holm

• Švédsko

o 19:20 hod. FILMOVÝ TÝŽDENNÍK
VÝNIMOČNE VO ŠTVRTOK O 19:30 HOD.
Vstupné 2,-€ a 4,-€ bez preukazu FK.

Ove je tvrdohlavý a večne sa sťažujúci mrzutý muž, ktorý pohŕda všetkými okolo neho a dáva im to aj zreteľne najavo.

Bývalý predseda družstva vlastníkov, ktorému nedávno zomrela milovaná manželka Sonja, teraz terorizuje susedov ako samozvaný strážca poriadku. Zvrat v jeho životnej rutine nastáva s príchodom jeho nových susedov, mladej pakistanskej rodiny, ktorých životný štýl sa mu najskôr prieči. Keď omylom nabúrajú autom do Oveho poštovej schránky, spustia tým reťaz nečakaných udalostí. Film je nakrútený podľa knižného bestselleru Fredrika Backmanna, z ktorého sa len vo Švédsku predalo viac ako 700 000 výtlačkov.
Hannes Holm (1962)
Švédsky režisér a scenárista Hannes Holm je jedným z najúspešnejších švédskych filmových tvorcov posledných 20 rokov. Bol trikrát nominovaný na švédsku filmovú cenu Guldbaggen. V súčasnosti pripravuje seriál Najkrajšie ruky celého Dillí vychádzajúci z rovnomennej knihy Mikaela Bergstranda. Napísal a zrežíroval tiež trilógiu o patáliách jednej rodiny na dovolenkách – Sunovci v Grécku, Sunovci v prírode a Sunovci na horách. Snímky sa radia medzi najúspešnejšie švédske komédie posledných rokov. Holm začínal pri filme ako herec, k réžii sa dostal v osemdesiatych rokoch. V prvej polovici deväťdesiatych rokov pracoval ako asistent vedúceho výroby v švédskej verejnoprávnej televízii SVT. Holm debutoval v roku 1995 komédiou Jeden z milióna. Film sa stal diváckym hitom. O dva roky neskôr Holm nakrútil snímku Adam a Eva, za ktorú získal dve ceny Guldbaggen, a to za réžiu a scenár. Nasledovali snímky ako Nikdy to nie je podľa očakávania, Triedne stretnutie akebo Každé dva týždne. Okrem toho režíroval tiež seriál Jednou nohou v hrobe, ktorý vychádza z rovnomennej britskej série. V roku 2007 nakrútil kritikmi oceňovanú snímku Úžasná a milovaná o herečke, ktorá chce za každú cenu hrať v novom filme Ingmara Bergmana, takže je ochotná aj zdanlivo nevinnej lži.

• Réžia: Hannes Holm
  • Scenár: Hannes Holm podľa knihy Fredrika Backmana