5 OCTOBER

Martin Kollár

• Česko

o 19:20 hod. FILMOVÝ TÝŽDENNÍK
VÝNIMOČNE VO ŠTVRTOK O 19:30 HOD.
VSTUP VOĽNÝ.

Tichý príbeh o mužovi, ktorý čaká na dôležitú operáciu. Keď sa dozvie, že mu možno ostáva iba pár mesiacov života, vydá sa na cestu bez cieľa, no s „konečným termínom“, ktorým je 5. október.

Je to príbeh o hľadaní miesta na svete, o tom, aké je ťažké opäť si nájsť domov. Cesty hlavného hrdinu sú kombináciou útekov a stavov absolútneho pokoja. Sú útekmi pred sebou samým, neznesiteľnými situáciami a počasím, naplnené zháňaním peňazí a každodenným hľadaním miesta na prespanie. Sú kontaktom s ľuďmi, ktorých hrdina stretáva a ktorým rozpráva o svojich cestách. Sú vyjadrením jeho špeciálneho spôsobu prepojenia s prírodou a so zvieratami. A v neposlednom rade je tento film príbehom jedného brata.
Martin Kollár (1971)
Narodil sa v Žiline a vyštudoval na VŠMU v Bratislave, odbor kamera na filmovej fakulte. Je fotograf a kameraman. V rámci fotografie sa venuje predovšetkým dokumentu, za sebou má fotografické publikácie ako Slovensko 001.Obrazová správa o stave krajiny (2001), Nothing Special (2008), Cahier (2011) a Field Trip (2013). Ako kameraman je u nás známy vďaka filmom ako je 66 sezón (2003), Ako sa varia dejiny (2009), Zamatoví teroristi (2013) a iné, predovšetkým však celovečerným filmom Koza (2015) Ivana Ostrochovského, za ktorý si odniesol aj Národnú filmovú cenu Slnko v sieti.

• Réžia: Martin Kollár
  • Scenár: Martin Kollár