BELGICA

• Francúzsko

o 18:50 hod. FILMOVÝ TÝŽDENNÍK
Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 4,-€ bez preukazu

Vitajte v najskazenejšom bare v Belgicku. Príbeh o eufórii, vzostupe a páde. Energiou pulzujúci a skvelou hudbou nabitý film Belgica je príbehom dvoch bratov: charizmatického a temperamentného Franka a jeho ambiciózneho, ale neskúseného brata Joa, ktorý je majiteľom baru, ktorý sa volá Belgica.

Spoločnými silami tento bar premenia na úspešný klub plný skvelej hudby, krásnych ľudí a neriadenej zábavy. Až neskoro zistia, že viesť takýto podnik je náročnejšie ako čakali a ich vzťahy a osobný život tým začnú trpieť. Film ukazuje opojnú cestu oboch bratov hore k úspechu a pád, ktorý nasleduje. Pôvodnú hudbu k filmu zložila známa kapela Soulwax, ktorá pre filmový soundtrack vytvorila pätnásť fiktívnych skupín reprezentujúcich rôzne hudobné žánre a štýly.
Felix van Groeningen (1977)
Felix van Groeningen absolvoval v roku 2002 odbor vizuálne umenie na Kráľovskej akadémii múzických umení (KASK) v Gente. Potom, čo sa podieľal na niekoľkých divadelných projektoch (ako režisér aj herec), sa definitívne rozhodol vrátiť k svojej prvej láske – filmu. Spoločne s producentom Dirkom Impensom z produkčnej firmy Menuet a kameramanom Rubenom Impensom už Groeningen nakrútil päť hraných filmov. Jeho celovečerným debutom bol film Steve + Sky (Steve + obloha, 2004), druhým filmom Dagen zonder lief (S priateľmi ako títo, 2007). Do medzinárodného povedomia vstúpil svojim tretím filmom Psanci osudu (De helaasheid der dingen, 2009), ktorý bol vybratý do sekcie Directors' Fortnight festivalu v Cannnes a na MFF v Istanbule získal najvyššie ocenenie Zlatý tulipán. Snímka bola uvedená na MFF Karlovy Vary v roku 2010. Triumf prišiel s filmom Prerušený kruh (The Broken Circle Breakdown, 2012), ktorý bol nominovaný na Oscara a získal cenu LUX európskeho parlamentu. Belgica je jeho piaty celovečerný film.

• Réžia: Felix van Groeningen
  • Scenár: Arne Sierens, Felix van Groeningen
  • Kamera: Ruben Impens
  • Strih: Nico Leunen
  • Hudba: Soulwax
  • Hrajú: Stef Aerts
    Tom Vermier
    Dominique Van Malder
    Charlotte Vandermeersch a ďalší.

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> BELGICA