DIERA V HLAVE

• Česká republika

o 18:50 hod. FILMOVÝ TÝŽDENNÍK
Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 4,-€ bez preukazu

O tragédii Rómov a Sinti v Druhej svetovej vojne sa nikdy a nikde príliš nehovorilo. Boli vraždení v desiatkach, stovkách, tisícoch. Na okrajoch masových hrobov, v koncentračných táboroch, pri cestách, puškami, kladivami alebo plynom. Mlčalo sa o nich, lebo dlhé roky boli a sú na spoločenskom okraji.

Prežili, no každý z nich má svoju pamäť a jazvu ako dôkaz. Dnes, keď sa náš svet opäť fašizuje, sú jednými z posledných svedkov holokaustu. Žijú s dierou v hlave ako s pečaťou, znamením z minulosti.
Robert Kirchhoff (1968)
Nezávislý filmový režisér, scenárista, producent a kameraman. Štúdium dokumentárneho filmu absolvoval na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave získaním titulu Mgr. (2000) a neskôr Art. Dr. (2006). V roku 2002 založil a stále pôsobí ako riaditeľ nezávislej produkčnej spoločnosti atelier.doc. Počas svojej profesionálnej kariéry nakrútil a produkoval viacero dokumentárnych filmov, krát­kometrážnych i celovečerných, mnohé získali ocenenia a uznanie na festivaloch doma I v zahra­ničí. Vo svojej tvorbe sa Robert Kirchhoff zameriava na aktuálne spoločenské javy, nevyhýba sa však ani témam súvisiacim s historickými krivdami a ich dedičstvom. Jeho posledným autor­ským dokumentom bola snímka Kauza Cervanová, ktorá sa stala najnavštevovanejším filmom slovenských filmových klubov v roku 2013 a získala národné filmové ocenenie Slnko v sieti 2014 v kategórii Najlepší dokumentárny film. Od roku 2003 pracuje aj ako producent a koproducent, spolupracoval na niektorých z najvýznamnejších slovenských a českých filmových počinoch, ktoré získali národné a medzinárodné uznanie. Patria medzi ne také tituly ako Nemoc tretej moci (r. Zuzana Piussi, 2011), Až do mesta Aš (r. Iveta Grófová, 2012), Tmář a jeho rod (r. Karel Vachek, 2011). Koprodukoval aj dokumentárnu snímku Slepé lásky (r. Juraj Lehotský, 2008), ktorá získala na prestížnom festivale Cannes v roku 2008 ocenenie CICAE. Okrem filmárskej kariéry sa Robert Kirchhoff venuje aj pedagogickej činnosti, pôsobí ako pedagóg na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde vedie predmety Réžia dokumentárneho filmu a Autorský dokumentárny film.

Výber z filmografie: Veselé Vianoce (1996), Spomienka (1997), Straty a návraty(1998), Čierne slovo/Kalo láv, (1999), Hej Slováci (2002), Kvety zla (2003), Lesk a bieda SNP (2005), Slovenské kino: Duch v stroji (2010), Kauza Cervanová (2013), Para nad riekou (2015).

PÍŠU NA ČSFD

• Réžia: Robert Kirchhoff
  • Scenár: Robert Kirchhoff
  • Kamera: Juraj Chlpík