IKÁRIE XB1

1963

MFFK - Febiofest

Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 4,-€ bez preukazu

Jeden z najslávnejších českých sci-fi filmov bol inšpirovaný predlohou poľského spisovateľa Stanisława Lema Obłok Magellana (v slovenskom preklade Denník z vesmíru, v českom K mrakům Magellanovým). – Je druhá polovica 22. storočia a kozmická loď Ikarie XB 1 putuje k Alfe Centauri, kde má jej posádka, tvorená vedeckými kapacitami z rôznych odborov, preskúmať mimozemské formy života.

Ďaleko od našej slnečnej sústavy je posádka vystavená neznámym, nepredstaviteľným hrozbám, no nesie si so sebou aj mnoho všedných ľudských starostí a radostí. Kališove čiernobiele obrazy v širokouhlom formáte, Liškova novátorská elektronická hudba a presvedčivé kulisy i kostýmy vytvárajú štylisticky vycibrený fiktívny svet ďalekej budúcnosti. Civilné výkony českej hereckej elity mu zas dodávajú nečakanú prirodzenosť a psychologický rozmer.

• Réžia: Jindřich Polák
  • Scenár: Pavel Juráček, Jindřich Polák
  • Kamera: Jan Kališ
  • Hudba: Zdeněk Liška