JACKIE

• USA

MFFK - Febiofest

Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 4,-€ bez preukazu

Keď je JFK zvolený za prezidenta USA, stáva sa Jackie Kennedy (Natalie Portman) jednou z najmladších prvých dám v histórii. Pre jej vrelosť, eleganciu a vyberaný vkus ju rýchlo začínajú obdivovať milióny ľudí po celom svete. Potom prichádza okamžik, ktorý všetko zmení. Jackie sa vyrovnáva s osobnou stratou, ako matka a prvá dáma však musí zostať oporou deťom aj celému národu.

Filmový portrét jednej z najikonickejších žien 20. storočia je príbehom hrdosti, lásky a noblesy, fascinujúcim nahliadnutím do zákulisia Bieleho domu a zachytením dní, ktoré zmenili beh dejín.
Pablo Larraín (1976)
Pablo Larraín sa narodil v roku 1976 v Santiago de Chile. Je spoluzakladateľom spoločnosti Fabula, ktorá sa venuje filmovej a televíznej tvorbe, reklame a produkcii. V roku 2006 režíroval svoj prvý celovečerný film Fuga. V roku 2008 sa ujal réžie filmu Tony Manero, ktorý mal premiéru v sekcii Quinzaine des Réalisateurs v Cannes. Jeho tretí celovečerný film Post Mortem sa prvýkrát premietal v rámci oficiálnej súťaže na festivale v Benátkach v roku 2010. V roku 2010 Larraín režíroval aj prvý seriál z produkcie HBO v Chile, Prófugos. Ten bol nominovaný na medzinárodnú cenu Emmy v kategórii Najlepší seriál. Štvrtý celovečerný film Pabla Larraína NO vyhral v roku 2012 cenu za najlepší film v sekcii Quinzaine des Réalisateurs v Cannes a bol nominovaný na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. V roku 2014 Larraín režíroval operu pre Teatro Municipal de Santiago – Kaťu Kabanovú Leoša Janáčka. Jeho piaty celovečerný film Klub (El Club) bol prvýkrát verejne uvedený v rámci súťaže na Berlinale v roku 2015 a odniesol si odtiaľ Veľkú cenu poroty, Strieborného medveďa. Ďalší film Neruda s Gaelom Garcíom Bernalom v hlavnej úlohe mal premiéru na filmovom festivale v Cannes v roku 2016 a bol nominovaný na Zlatý glóbus v kategórii Najlepší zahraničný film. Jeho posledná snímka Jackie bola uvedená na festivaloch v Toronte a v Benátkach, kde získal cenu za scenár.

• Réžia: Pablo Larraín
  • Scenár: Noah Oppenheim