PATERSON

• USA

o 18:50 hod. FILMOVÝ TÝŽDENNÍK
Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 4,-€ bez preukazu

Paterson je vodič autobusu v rovnomennom mestečku Paterson. Každý Patersonov deň je zdanlivo rovnaký ako ten predošlý: prechádza trasou svojej linky, pozoruje mesto ubiehajúce pred čelným sklom a počúva úryvky rozhovorov. Píše si básne do zošita, ide na prechádzku so psom, zastaví sa v bare vždy len na jedno pivo a prichádza domov za svojou ženou Laurou...

Život Laury je pravým opakom – všetko v ňom sa neustále mení a každý deň prináša nové sny a nápady. Paterson a Laura sa navzájom milujú a podporujú: on jej pomáha realizovať najnovšie plány, ona obdivuje jeho básnické nadanie. Film je príbehom víťazstiev a porážok všedného dňa a krásy, ktorá sa skrýva aj v tých najmenších detailoch.
Jim Jarmusch (1953)
Je americký režisér, scenárista, producent, ale aj herec a hudobný skladateľ. Jeho celovečerným filmovým debutom bol film Trvalá dovolenka (1980), preslávil ho však až film Podivnejší ako raj (1984). Svoju pozíciu následne potvrdil filmami Mimo zákona (1986), Záhadný vlak (1988) a samozrejme Noc na zemi (1991). Jedným z jeho najúspešnejších filmom bol Mŕtvy muž (1995) v hlavnej úlohe s Johnny Deppom. Poviedkový film z roku 2003 Káva a cigarety mu poslednou poviedkou tohto filmu vyniesol Zlatú palmu za krátky film v Cannes. Hlavnú cenu poroty si zasa z Cannes odniesol v roku 2005 vďaka filmu Zlomené kvety. Na Slovensku rezonoval naposledy filmom Prežijú len milenci  v hlavných úlohách s Tildou Swinton a Tomom Hiddlestonom. Jeho zatiaľ posledný film Paterson bol uvedený v hlavnej súťaži v Cannes, kde sa stretol s vlnou pozitívnych reakcií ako od verejnosti tak od filmových kritikov.
svetová premiéra na festivale v Cannes 2016

• Réžia: Jim Jarmusch