MARGUERITE

• Francúzsko

o 18:50 hod. FILMOVÝ TÝŽDENNÍK
Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 4,-€ bez preukazu

Paríž, dvadsiate roky. Marguerite Dumont je bohatá žena, milovníčka hudby a opery. Už celé roky pravidelne spieva pro svojich hostí. Spieva hrozne falošne, ale nikto jej nikdy nepovedal pravdu. Všetko sa skomplikuje, keď sa rozhodne zaspievať pred skutočným publikom, v parížskej Opere. Príbeh je voľne inšpirovaný skutočným príbehom Američanky Florence Foster Jenkins.

Xavier Giannoli (1972)
Po štúdiu na filozofickej fakulte pracoval nejakú dobu ako novinár, neskôr ako asistent réžie. V roku 1993 natočil svoj prvý krátkometrážny film Odsúdený s Philippom Léotardom a Christine Boisson, adaptáciu novely Jean-Paula Duboisa. Nasledovali ďalšie krátke filmy: Veľmi sa mi páči, čo robíte (1995) s Mathilde Seigner, Rozhovor na vrchole (1995) s Françoisom Cluzetom, a predovšetkým Interview (1998), ktoré získalo Zlatú palmu v Cannes za najlepší krátkometrážny film a aj jedného Cézara. V roku 2003 vytvoril Giannoli svoj prvý celovečerný film Žiadostivé telá, drámu s Laurou Smet a Nicolasom Duvauchellom. O dva roky neskôr nasledoval druhý celovečerný film Jediná noc a v roku 2009 Giannoli pokračuje romantickým filmom Pieseň pre teba s Gérardom Depardieuom v úlohe starnúcej speváckej hviezdy. Film bol vybraný do súťaže Festivalu v Cannes, tak ako nasledujúci film Na počiatku (2009). V roku 2012 natočil Giannoli komédiu Superstar, ktorá bola nominovaná na Zlatého leva v Benátkach. Do hlavnej súťažnej sekcie tohto prestížneho festivalu bol vybraný aj film Marguerite.

• Réžia: Xavier Giannoli
  • Scenár: Xavier Giannoli