CESTA DO FANTÁZIE

o 18:50 hod. FILMOVÝ TÝŽDENNÍK
projekt 100
Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 3,50-€ bez preukazu

Vrcholné dielo najvplyvnejšieho svetového animátora Hajaa Mijazakiho pred publikom rozprestiera fascinujúci svet nespútanej obrazotvornosti. Cesta do fantázie je dobrodružná snímka, kde sa neodohrávajú boje, hlavná postava nemá nadprirodzené schopnosti ani sa tu neháda dobro so zlom. Rozprávanie o desaťročnom dievčatku, ktoré sa ocitne v čarovnom meste duchov, bôžikov a strašidiel, sa obíde bez schém a prvoplánových atrakcií sezónnych animovaných hitov.

Naopak, divákov každého veku pohltí unikátnou víziou autora, vďaka ktorej každý záber dýcha čarovnosťou, hravosťou, nápaditosťou, ale aj melanchóliou a emotívnosťou.
Hajao Mijazaki (1941)
Je jedným z najslávnejších a najuznávanejších tvorcov anime – japonského animovaného filmu. Vyštudoval politológiu a ekonomiku, k práci animátora sa dostal, keď v roku 1963 získal prácu v animačnom štúdiu Toei Animation. Na svojom konte má nielen animované filmy, ale aj niekoľko japonských komiksov manga. Jeho film Princezná Mononoke (1997)  sa stal v Japonsku krátko po svojom uvedení najziskovejším filmom v histórii. Dočasne ho zosadil z trónu film Titanic – kým neprišla Cesta do fantázie (2001). Prischlo mu prirovnanie Walt Disney japonskej animácie.
Oscar v kategórii Najlepší dlhometrážny animovaný film (2003), nominácia na ceny BAFTA v kategórii Najlepší cudzojazyčný film (2004), Zlatý medveď z Berlinale ex aequo (2002) ...

píšu na IMDB

• Réžia: Hajao Mijazaki