MUSTANG

o 18:50 hod. FILMOVÝ TÝŽDENNÍK
projekt 100
Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 3,50-€ bez preukazu

Dedina na severe Turecka, začiatok leta. Lale a jej štyri dospievajúce sestry sa po ceste do školy hrajú s miestnymi chlapcami. Po dedine začnú kolovať správy o domnelých nemravnostiach a nevinná hra rýchlo prerastie do škandálu s nečakanými následkami.

Tradične zmýšľajúca babička a strýko premenia ich dom na väzenie, školu nahradia lekcie domácich prác a varenia, rodina začína dohovárať sobáše. Päť sestier spojených túžbou po slobode sa rozhodne vzoprieť útlaku a rozbiť okovy konzervatívnej spoločnosti, ktorá ich zväzuje.
Deniz Gamze Ergüven (1978)
Narodila sa v Ankare, ale vyrastala vo veľmi kozmopolitom prostredí medzi Francúzskom, Tureckom a USA. Ako milovníčka kinematografie po štúdiu literatúry a africkej histórie v Johannesburgu vyštudovala réžiu na La Fémis v Paríži. Jej záverečná práca, krátky film Bir Damla Su bol uvedený na festivale Cinéfondation a vyhral cenu Leopards of Tomorrow na festivale v Locarne. Devätnásťminútový film, ktorý začína obrazom zahalenej ženy vyfukujúcej žuvačkovú bublinu, rozpráva príbeh mladej tureckej ženy (stvárnila ju sama režisérka), ktorá sa búri proti patriarchálnym sklonom a autoritárstvu mužov vo svojej komunite. Po skončení štúdia na La Fémis vytvorila projekt debutového celovečerného filmu, odohrávajúceho sa v Los Angeles behom nepokojov v roku 1992. Projekt nazvaný Kings bol vybraný Screenwriters Lab festivalu v Sundance, Deniz Gamze Ergüven sa však rozhodla najprv nakrútiť snímku Mustang, na ktorej scenáristicky spolupracovala s Alice Winocour v roku 2012. Mustang je príbehom emancipácie a silnou ženskou výpoveďou o súčasnom Turecku. Režisérka film natočila v okolí dediny Inebol v severnom Turecku, 600 km od Istanbulu.
MFF Cannes – Cena Label Europa Cinemas; Cena LUX Európskeho parlamentu; Európske filmové ceny – Európsky objav roku; Oscar – nominácia v kategórii najlepší cudzojazyčný film; Zlatý glóbus – nominácia v kategórii najlepší cudzojazyčný film; César – najlepší debut, pôvodný scenár, hudba a strih; Ceny Goya – najlepší európsky film.

• Réžia: Deniz Gamze Ergüven
  • Scenár: Deniz Gamze Ergüven, Alice Wincour