SPOJENÉ ŠTÁTY LÁSKY

o 18:50 hod. FILMOVÝ TÝŽDENNÍK
projekt 100
Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 3,50-€ bez preukazu

Poľsko, 1990. Prvý euforický rok slobody, ale tiež neistá budúcnosť. Štyri, na prvý pohľad šťastné ženy, v rôznom veku sa rozhodnú, že je čas zmeniť život a splniť si sny.

Agáta je mladá matka, nešťastne vydatá, ktorej útekom je ďalší, nezmyselný, vzťah. Renáta je staršia učiteľka fascinovaná jej susedkou Marzenou – osamelou miestnou „kráľovnou krásy“, ktorej manžel pracuje v Nemecku. Marzenina sestra Iza je riaditeľkou školy, zaľúbenou do otca jedného z jej študentov.

Tomasz Wasilewski (1980)

Poľský scenárista a režisér vyštudoval Národnú filmovú školu v Lodži. Pracoval ako asistent réžie na rôznych divadelných hrách a filmoch, spolupracoval na medzinárodných koprodukciách. Je scenáristom seriálov pre Národnú poľskú televíziu. Jeho celovečerný debut sa volal W sypialni (V spálni) a premiéru mal na festivale Karlove Vary v roku 2012. Bol jedným z najprezentovanejších poľských filmov na medzinárodných filmových festivaloch. Tento film získal niekoľko cien vrátane Ceny ekumenickej poroty na MFF Mannheim – Heidelberg. Jeho v poradí druhý celovečerný film Plynace wiezowce (Plávajúce mrakodrapy) mal svetovú premiéru na filmovom festivale Tribeca v New Yorku v roku 2013. Tu ho americkí filmoví kritici vybrali ako najlepší film festivalu. Vyhral aj sekciu Od Východu na Západ v Karlovych Varoch, Cenu divákov na medzinárodnej súťaži Nové Horizonty vo Vroclave, Najlepší nový režisérsky talent, Veľkú cenu mládežníckej poroty na festivale v Gdyni a cenu za Najlepšiu réžiu na MFF Transylvánia 2014. Jeho aktuálne posledný film Zjednoczone stany milosci (Spojené štáty lásky, 2016) vyhral už Strieborného medveďa za scenár na tohtoročnom Berlinale.

Strieborný medveď za scenár na Berlinale 2016

• Réžia: Tomasz Wasilewski
  • Scenár: Tomasz Wasilewski
  • Kamera: Oleg Mutu
  • Strih: Beata Walentowska
  • Hrajú: Julia Kijowska
    Magdalena Cielecka
    Dorota Kolak
    Marta Nieradkiewicz a ďalší.

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> SPOJENÉ ŠTÁTY LÁSKY