PARA NAD RIEKOU

• Česká republika

filmový klub odporúča: kino Junior Levice
29.6. - streda o 19:00 hod. vstupné 2€ členovia fk ostatní 3,50€

Životy troch zostarnutých muzikantov trubkára Laca Decziho, saxofonistu Ľubomíra Tamaškoviča a kontrabasistu Jána Jankejeho sa prepletajú v príbehu o sláve a jej pominuteľnosti. Sled absurdných a tragikomických situácií otvára priestor prchavosti a márnosti, s ktorými zvádza večný boj poézia ako východisko na ceste k nesmrteľnosti.

ROBERT KIRCHHOFF je nezávislý filmový režisér, scenárista, producent. Počas svojej profesionálnej kariéry nakrútil a produkoval viacero celovečerných filmov, ktoré získali úspech a uznanie na mnohých zahraničných a domácich festivaloch. Jeho filmová tvorba sa zameriava na aktuálne spoločenské javy a témy vyrovnávania sa s "traumatickým" dedičstvom historických udalostí v strednej Európe v 20. storočí. Pred troma rokmi sa s veľkým úspechom stala jeho snímka Kauza Cervanová (2013) o prípade vraždy mladej medičky Ľudmile Cervanovej. Získal s ním aj mnoho ocenení na medzinárodných filmových festivaloch po celom svete (Jihlava, Leipzig,Linz...) a dokument získla aj Národnú filmovú cenu Slnko v sieti ako Najlepší dokumentárny film.

Filmografia (výber): Veselé Vianoce (1996), Spomienka (1997), Straty a návraty (1998), Čierne slovo/Kálo lav (1999), Otvorené okná (2000), Výprava proti srsti (2000), Si moje slnko (2000), Na vode (2001), Hej Slováci (2002), Kvety zla (2003), Lesk a bieda SNP (2005), Duch v stroji (2010), Kauza Cervanová (2013) a Para nad riekou (2015).

FILIP REMUNDA je český kameraman, režisér a producent. Je jedným z priekopníkov skupiny Generace Jihlava. Verejnosti je známy predovšetkým vďaka kontroverznej filmovej reality show a fiktívnom hypermarkete s názvom Český sen. Remunda je zakladateľom Projektu KineDoka tiež spoluzakladeteľom Inštitútu dokumentárneho filmu , ktorý pomáha presadzovať české dokumentárne filmy v zahraničí. Je držiteľom Ceny Pavla Kouteckého za film Pulec, králik a Duch svatý.

Filmografia (výber): Obec B (2002), Český sen (2004), Pulec, králik a Ducha svatý (2007), Český mír (2010), Dobrý řidič Smetana (2013), Jazzové války (2014), Para nad riekou (2015)

• Réžia: Réžia:Robert Kirchhoff, Filip Remunda
  • Scenár: Réžia:Robert Kirchhoff, Filip Remunda