OČAMI FOTOGRAFKY

• Česká republika

Dni fotografie v Leviciach 2016

VSTUP VOĽNÝ

Zuzana Mináčová patrí dodnes k najväčším osobnostiam slovenskej i českej fotografie. Ako dieťa zažila hrôzy druhej svetovej vojny, o ktorých sa rozhodla po prvýkrát prehovoriť.

Film bol uvedený na MFF Karlovy Vary a bol vybratý do hlavnej súťaže filmov na MFF v Haife. Celoslovenskú premiéru bude mať na festivale Cinematik v Piešťanoch 15. septembra 2015.

Filmy režiséra Mateja Mináča preslávili príbehy o sirovi Nicholasovi Wintonovi, ktorý počas 2. svetovej vojny zachránil stovky židovských detí. Teraz režisér Mináč zdokumentoval osud jedného z tých, čo nemali to šťastie dostať sa včas do bezpečia Wintonovým vlakom. Je to osud jeho vlastnej matky, energickej 84 ročnej Zuzany Mináčovej, ktorá patrí k najväčším osobnostiam slovenskej i českej fotografie. Vystavovala v 30 krajinách a jej fotografie svetových filmových hviezd z festivalov sú legendárne. A predsa túto úspešnú optimistickú ženu celý život prenasleduje desivé tajomstvo z detstva. Jedinou možnosťou, ako sa zmieriť s minulosťou bolo vyrozprávať celý príbeh jej detskej lásky. Vydá sa na najťažšiu cestu, na miesto, kde ako 13-ročná zažila najdesivejšie momenty svojho života. Nájde tam konečne pokoj? Mináčová vás s humorom pre ňu typickým prevedie zásadnými zvratmi 20. storočia, fašizmom, komunizmom, kapitalizmom a odhalí princípy svojej umeleckej tvorby, zákulisie fotografovania hviezd, ako aj svoj dramatický osobný život.

Režisér, scenárista a producent Matej Mináč, syn Zuzany Mináčovej má na konte filmy Všichni moji blízcí (1999):, Nicholas Winton - Sila ľudskosti (2002) a Nickyho rodina (2011). Filmy získali vyše 70 medzinárodných cien vrátane televízneho Oscara - International Emmy Award, ďalej Montreal World Film Festival Award; Cenu divákov v Karlovych Varoch, Českého leva za najlepší dokumentárny film za posledných 15 rokov, PRIX ITALIA a mnoho ďalších.

• Réžia: Matej Mináč
  • Scenár: Matej Mináč
  • Kamera: Jan Drnek
  • Hudba: Miloš Krkoška