BARANI

• Island

o 18:50 hod. FILMOVÝ TÝŽDENNÍK

Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 3,50-€ bez preukazu

Kiddi pije a rád strieľa. Gummi nepije ani nestrieľa. Sú to bratia, ktorí spolu neprehovorili už 40 rokov ani slovo a jediné, čo majú spoločné, je láska k ovciam. Jedného dňa Gummi získa podozrenie, že Kiddiho výstavný baran je nakazený smrteľnou chorobou - klusavkou. Nad rodinným plemenom oviec, životnou pýchou oboch bratov, sa začnú sťahovať mračná.

Film citlivo zobrazuje bratské puto, ktoré aj po desaťročiach vzájomných nezhôd zostáva silné. Nechýba mu nič, čo majú fanúšikovia islandských filmov radi: surové prostredie, irónia a absurdný humor, umelecký včlenený do žánru drámy. Snímka absolventa FAMU Grímura Hákonarsona si z Cannes odniesol hlavnú cenu sekcie Un Certain Regard.
Grímur Hákonarson (1977)
Islandský režisér absolvoval FAMU - Filmovú akadémiu filmových umení v Prahe v roku 2004. Prvý raz získal medzinárodnú pozornosť svojím absolventským filmom Slávek the Shit. Bol vybraný do sekcie Cinéfondation na filmovom festivale v Cannes v roku 2005 a vyhral 12 cien, okrem iného „Strieborného Huga“ na Medzinárodnom filmovom festivale v Chicagu. Jeho ďalší krátky film, Wrestling, ktorý sa prvý raz premietal na filmovom festivale v Locarne v roku 2007, patrí medzi najúspešnejšie islandské krátke filmy. Získal 25 festivalových ocenení z celého sveta.

• Réžia: Grímur Hákonarson
  • Kamera: Sturla Brandth Grovlen
  • Strih: Kristján Loomford
  • Hudba: Atli Örvarsson
  • Hrajú: Sigurður Sigurjónsson
    Theodór Júlíusson
    Charlotte Bøving a ďalší.

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> BARANI