EJZENŠTEJN V GUANAJUATE

• Mexiko

o 18:50 hod. FILMOVÝ TÝŽDENNÍK

Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 3,50-€ bez preukazu

Sovietský režisér Sergej Ejzenštejn cestuje v roku 1931, na vrchole svojich tvorivých síl, do Mexika, kde sa chystá nakrútiť snímku Nech žije Mexiko! Prichádza do mesta Guanajuato, kde sa ho ujme miestny sprievodca Palomino Cañedo. Tu Ejzenštejn na vlastnej koži zažíva úzke prepojenie medzi láskou a smrťou – pudy eros a thanatos.

Film Pe­tera Greenawaya ponúka možnosť nahliadnuť do desiatich dní, ktoré otriasli Ejzenštejnom; do dní, ktoré ho natrvalo ovplyvnili a formovali.
Režisér:
Peter Greenaway  (1942)
Pôvodne študoval maliarstvo, s filmom začal v roku 1966. Mal niekoľko multimediálnych výstav po celom svete – v Benátkach, Barcelone, Rotterdame, Paríži, Amsterda­me, Viedni, Miláne alebo New Yorku. Spolupracoval tiež s niekoľkými skladateľmi vrátane Johna Caga, Philipa Glassa alebo Davida Langa. Jeho snímky sú pravidelne no­minované do súťažných sekcií na festivaloch v Cannes, Benátkach alebo v Berlíne. Vydal niekoľko kníh a tvorí aj pre divadlo a operu.  Greenawayov prvý celovečerný film s názvom Umel­cova zmluva z roku 1982 si vydobyl kritické uznanie a získal mu povesť originálneho a dôležitého režiséra. Túto reputáciu ešte upevnili snímky ako Kuchár, zlodej, jeho žena a jej milenec, Kniha snov alebo Rembrandtova Nočná hliadka. Jeho dráma z roku 2012 s názvom Goltzius a spoločnosť Pelikán mala svoju svetovú premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale v Ríme. Krátky 3D film Just in Time bol uve­dený na festivale v Cannes. Ejzenštejn v Guanajuate zasa súťažil na Berlinale 2015.

• Réžia: Peter Greenaway
  • Scenár: Peter Greenaway