TRI SPOMIENKY

• Francúzsko

o 18:50 hod. FILMOVÝ TÝŽDENNÍK

Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 3,50-€ bez preukazu

Paul Dédalus sa pripravuje na odchod z Tadžikistanu a spomína - na svoje detstvo, matkine záchvaty šialenstva, na puto, ktoré ho spájalo s bratom Ivanom. Spomína na svojho otca, na cestu do ZSSR, na priateľa,  ktorý ho zradil, na štúdium v Paríži a hlavne na Esther. Lásku jeho života.

Arnaud Desplechin (1960)
Vyštudoval parížsku filmovú školu IDHEC. Po nej spolupracoval ako kameraman a scenárista na krátkych filmoch iných režisérov (Eric Rochant, Eric Barbier či Patrick Grandperret). Režíroval dve krátke hrané snímky - La vie des morts (Život mŕtvych, 1990), ktorý získal cenu Jeana Viga, a La Sentinelle (Stráž). Jeho prvým celovečerným filmom bola Učená pre alebo Môj pohlavný život (1996) z prostredia mladých intelektuálov, ktorým vzbudil veľký záujem kritiky. Nasledovala snímka Esther Kahn (2000) o židovskej herečke žijúcej v Londýne koncom 19. storočia, ocenená ako francúzsky film roku 2000 a bola nominovaná na Zlatú palmu v Cannes. Ďalším oceňovaným bol film Králi a kráľovná (Rois et reine, 2004), za ktorý získal Desplechinov obľúbený predstaviteľ Mathieu Amalric cenu Cézar. Amalric a celá plejáda vynikajúcich francúzskych hercov - Catherine Deneuve, Jean-Paul Roussillon, Anne Consigny, Hippolyte Girardot, Emmanuelle Devos, Chiara Mastroianni – sa stretla vo filme Vianočný príbeh (2008), tiež nominovaný na Zlatú palmu v Cannes. V roku 2014 natočil psychologickú snímku Jimmy P. S Mathieuem Amalricom a Beniciom del Torom v hlavných úlohách psychoanalytika, antropológa a odborníka na kultúru pôvodných obyvateľov Ameriky Georgese Devereuxe (Amalric) a amerického Indiána Jimmyho Pickarda (Toro).

IMDB

• Réžia: Arnaud Desplechin
  • Scenár: Arnaud Desplechin, Julie Peyr
  • Kamera: Irina Lubtchansky
  • Strih: Laurence Briaud
  • Hudba: Grégoire Hetzel
  • Hrajú: Quentin Dolmaire, Lou Roy-Lecollinet, Mathieu Amalric, Dinara Drukarova, Cécile GarciaFogel, Françoise Lebrun, Irina Vavilova, Olivier Rabourdin, Elyot Milshtein, Pierre Andrau, Lily Taieb, Raphaël Cohen, Kheifets Gregory, Clémence Le Gall, Théo Fernandez, André Dussollier a ďalší.

Nachádzaš sa tu: Úvod >> Program FK Otáznik >> TRI SPOMIENKY