FÚSI

• Island

o 18:50 hod. FILMOVÝ TÝŽDENNÍK

Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 3,50-€ bez preukazu

Fúsi, zavalitý štyridsiatnik a hlavný hrdina filmu žijúci sám so svojou matkou, zbiera odvahu konečne vstúpiť do dospelého sveta. Doteraz prechádzal životom ako námesačný, jeho všedné dni ovládala rutina práce na letisku a stavanie papierových modelov tankov z druhej svetovej vojny. Potom ale do jeho života nečakane vtrhne žena...

Fúsi sa musí zmeniť. Pretože životu sa nemôžete vyhýbať večne.

Dagur Kári (1973)

Režisér, scenárista a hudobník sa narodil vo Francúzsku, ale vyrastal na Islande. V roku 1999 vyštudoval Dánsku národnú filmovú školu v Kodani, jeho absolventský krátky hraný film Lost Weekend (Stratený víkend, 2000) získal mnoho ocenení. Podieľal sa na poviedkovom filme Villiljós (Dramarama, 2001). Debutoval drámou o tápajúcom mladíkovi Albín menom Nói (Nói Albinói, ocenenom okrem iného na MFF  v Rotterdame a uvedenom na MFF v Karlových Varoch v roku 2003). Smutná komédia Voksne mennesker (Outsider, 2005) bola uvedená v sekcii Un Certain Regard na MFF v Cannes aj na MFF Karlove Vary. V roku 2009 natočil anglicky nahovorenú tragikomédiu z newyorského baru Dobré srdce (The Good Heart).  Novinka Fúsi mala premiéru na Berlinale, na festivale Tribeca potom tento film získal cenu za najlepší film a scenár a aj trofej pre najlepšieho herca.  Dagur Kári v súčasnej dobe vedie na Národnej filmovej škole v Dánsku program pre budúcich režisérov. Hraje v kapele „Slowblow“, s ktorou vydal štyri albumy.

IMDB

• Réžia: Dagur Kári