TAKOVEJ BAREVNEJ VOCAS LETÍCÍ KOMETY

Václav Kučera

• Česko

Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 3,50-€ bez preukazu

Celovečerný dokumentárny film rozpráva o Filipovi Topolovi, skladateľovi, textárovi, klaviristovi a spevákovi skupiny Psí vojáci, ktorého tvorba zasiahla tri generácie.

Charizmatický a všestranne talentovaný umelec na seba začal strhávať pozornosť už od svojich trinástich rokov, jeho potreba slobodného vyjadrovania však v komunistickom Československu skoro narazila  na kameň. Filipovi a jeho mladej kapele tak neostalo nič iné, než sa na desať rokov presunúť do alternatívneho prostredia undergroundovej scény. Film odkrýva, ako sa v životnom osude a postojoch Filipa Topola odrážala doba pred aj po nežnej revolúcii, jeho posadnutosť hudbou a láska k Mozartovi, ale tiež jeho závažná choroba. Celým filmom sa nesú piesne, ktoré sám Filip Topol označoval za formu svojich denníkov, a jeho poviedky, doplnené postrehmi a spomienkami jeho životných súpútníkov a priateľov. V neposlednom rade obsahuje záznamy rozhovorov s hlavným protagonistom z unikátnych archívov, z ktorých mnohé doposiaľ neboli publikované.

Václav Kučera

Vyštudoval odbor media arts na Minneapolis College of Art and Design v USA. V Minneapolise bol spoluzakladateľom a režisérom divadla SmikSmak a nakrútil niekoľko experimentálnych filmov. Od r. 1990 žije v Prahe a spolupracuje s Českou televíziou a s nezávislými producentami. Je autorom mnohých dokumentárnych filmov zo sveta alternatívnej hudby, divadla a výtvarného umenia.

PÍŠU NA ČSFD

• Réžia: Václav Kučera
  • Scenár: Václav Kučera
  • Kamera: Diviš Marek