MOTÝLE

Peter Strickland

• V.Británia

Vstupné: 2,-€ na preukaz FK, 3,50-€ bez preukazu

Na chátrajúcom šľachtickom sídle žije zberateľka motýľov Cynthia s milenkou Evelyn a vo svojom svojbytnom a trochu výstrednom svete sa oddávajú sadomasochistickým hrátkam. Kinofilná lahôdka sa vyznačuje podmanivou erotickou atmosférou, výraznou hudobnou zložkou a odkazmi na sexploatačné filmy 60. a 70. rokov.

Peter Strickland

Peter Strickland nakrútil množstvo krátkometrážnych filmov, ako napríklad Bubblegum (1996) alebo A Metaphysical Education (2004).  Prvý dlhometrážny film tohto britského rodáka  s názvom Katalin Varga bol financovaný a produkovaný z nezávislých zdrojov a vznikal štyri roky. Táto vidiecka dráma pomsty s miniatúrnym rozpočtom následne získala mnoho ocenení, vrátane Strieborného medveďa v Berlíne a cenu Európskej filmovej akadémie za Objav roka v roku 2009.  Po snímke Katalin Varga nakrútil Strickland v roku 2012 film Berberian Sound Studio, ktorý produkovali Illuminations a Warp X a financovali Film4, Britská filmová rada, Match Factory a agentúra Screen Yorkshire. Film bol v medzinárodnej distribúcii a vyhral niekoľko cien, vrátane štyroch premenených nominácií na Britských nezávislých filmových cenách v roku 2012, mimo iného za Najlepšiu réžiu a Najlepší mužský herecký výkon. Tiež bol v rámci predávania Cien londýnskych kritikov v roku 2012 menovaný Britským filmom roka.  Petera Stricklanda mali diváci možnosť stretnúť osobne aj na Slovensku na MFF Cinematik v Piešťanoch v roku 2009.

• Réžia: Peter Strickland
  • Kamera: Nicholas D. Knowland
  • Strih: Matyas Fekete
  • Hrajú: Sidse Babett Knudsen, Chiara D´Anna a ďalší..